Eşimle cinsellik konuşamıyoruz

İki senelik evliyiz ve eşimle hâlâ cinsellik hakkında konuşamıyoruz. Acaba ona yanlış mı yaklaşıyorum? S.T./Kırşehir

Eşinizin yaşını yazmamışsınız; ancak anlattıklarınızdan oldukça genç ve tecrübesiz olduğu kanısındayım. Bu konuda yazılmış kitapları okumasını sağlayarak ve birlikte filmler seyrederek cinselliğin insanın doğasında var olduğunu ona gösterebilirsiniz. Cinselliğin ayıp, günah ya da utanılacak bir durum olmadığını öğretmek size düşüyor. Bu arada bu konuyla ilgili kendiniz de araştırıp öğrenmelisiniz. Cinsellikle ilgili bilmesi gerekenleri öğretirken de acele etmemeli ve son derece sabırlı olmalısınız. Buna rağmen, evliliğinizde aradığınız cinsel uyumu hâlâ bulamıyorsanız, ilişkiniz daha fazla zarar görmeden, bir evlilik terapistinden profesyonel yardım alabilirsiniz.

***


Kocam hemen çocuk istiyor

Evleneli birkaç ay oldu ama eşim hemen çocuk istiyor. Onu beklemeye nasıl ikna edebilirim? A.C./Yozgat

Yeni evlenen çiftlerde bazen eşlerden biri çocuk konusunda diğerine göre daha aceleci olabiliyor. Genellikle ebeveynlerin ve sosyal çevrenin çiftler üstünde kurduğu baskılardan dolayı da çocuk yapma konusunda aceleci davranılabiliyor.

İKİ TARAF DA İSTEMELİ
Kimi zaman da, evlenme yaşının gecikmesine bağlı olarak bireylerdeki doğurganlık süresinin kısalması yani biyolojik zorunluluklar, çiftleri çocuk yapmaya yönlendirebiliyor. Her ne kadar çocuk aileyi tamamlayan en önemli unsurlardan biri olsa da, çiftin buna kendi özgür iradesiyle karar vermesi gerekiyor. Bu kararı verirken de kendileri için en uygun zamanı kollamaları esastır. Eşlerden birinin kendini hazır hissetmemesi, mutluluktan çok sorun yaratır. Eşinize, her ikinize de uyan bir zaman diliminde, çocuk yapmanızın daha doğru olacağını anlatın. Bu süre zarfında da kendinizi çocuk sahibi olmaya hazırlamalısınız.

***

Spermler ne kadar süre canlı kalır?

Ben henüz 15 yaşındayım. Spermlerin vajinada ne kadar süre yaşadığını merak ediyorum. A.S./Antalya

İlişki sırasında boşalma ile vajinaya yaklaşık olarak 100 ile 300 milyon arasında sperm bırakılır fakat vajinaya boşalan bu spermlerden ancak 25-30 tanesi yumurtanın yakınına ulaşabilir. Bir bölümü ise vajina tarafından dışarı atılır. Yumurtaya yaklaşan spermlerden bir tanesi ise yumurtanın zarını delerek içeri geçer, yumurtayı döller ve gebelik meydana gelir. Sperm cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48-72 saat kadın vücudunda canlı kalabilmektedir. Ancak sabun, su veya başka maddelerle temas ettiğinde, 5-10 dakika içinde canlılığı azalıyor veya tamamen ölüyor.

BİZE ULAŞIN