Ergenlerde obezite alarmı

15 yaşındaki oğlum kilolu. Son dönemde memesi büyümeye başladı, sesi de kalınlaşmadı. Ne yapılmalı? A.A./Ankara

Testosteron; erkeklerde anne karnından yetişkinliğe, hatta hayatın sonuna kadar etki gösteren önemli bir hormondur. Ergenlik döneminde; cinsel bölge gelişimi, sperm üretimi, vücut kıllanması, ses kalınlaşması, kas gücü ve pek çok vücut işlevini yönetir.

TESTOSTERON DÜŞÜYOR
Dolayısıyla bu dönemde testosteronda yaşanan hormon düşüklüğü; gelişim ve büyümeyi bozabilir. İleride cinsel fonksiyon sorunları hatta kısırlık oluşabilir. Yeni yayınlanan bir çalışma; obezite sorunu yaşayan ergen çocuklarda, testosteron seviyelerinin yüzde 50 azaldığını göstermektedir. Yağ dokusu, östrojen salgıladığı için, fazla kilo testosteronu düşürüyor. Bu durum meme büyümesine de yol açabiliyor. Çocuğunuzda böyle belirtiler gözlemliyorsanız bir uzmana danışın. Altta yatan bir hastalık yoksa, zayıfladığında testosteron seviyeleri de düzelecektir.
***

Yürüyüşün fazlası da yararlı!

44 yaşındayım. Bugüne kadar hiç egzersiz yapmadım ama artık yürüyüş yapmaya başlamak istiyorum. Ancak dizimde romatizma var. Yürümemin bir sakıncası olur mu? B.M./Muğla

Haftada 150 dakikalık orta şiddette yürüyüşün; dünyada her yıl 1.3 milyon ölümün önüne geçebileceği tahmin ediliyor.

200 DAKİKADA 4 YIL
Son dönemde tam 650 bin kişi üzerinde yapılan bir yeni çalışmaya göre; haftada 75 dakika yürüdüğünüzde, hayatınıza neredeyse iki yıl, 200 dakika yürüdüğünüzde ise dört yıl ekliyorsunuz. Kısacası ne kadar çok yürürseniz, o kadar faydasını görürsünüz. Diz, ayak bileği ya da bel sorunları yaşıyorsanız da egzersizi aksatmayın. Hekimize danışarak hafif tempolu bir yürüyüş veya yüzme gibi kalpdamar sistemini çalıştıran egzersizlere yönelmelisiniz.
***


Kış aylarında kalp krizine dikkat!

Annem yazlıktan geldikten sonra hep mutsuz oluyor ve kalp ilaçlarını almayı aksatıyor. Bir problem olur mu? M.H./Bolu

Amerikan Kalp Birliği'nin geçtiğimiz günlerde düzenlenen yıllık toplantısında; kış aylarında sıklaşan kalp krizi vakalarına dikkat çekildi. Kışın kalp krizi, kalp yetmezliği ve diğer kalp hastalıklarına bağlı ölümler, yaz aylarına göre neredeyse yüzde 40 daha fazla görülüyor. Bunun en önemli nedeni; üst solunum yolu hastalıkları, grip ve depresif hislerdeki artıştır. Annenize besleyici bir gıda planı yapmalı ve ilaçlarını aksatmamasını sağlamalısınız. Mutlaka grip aşısı olsun. Depresif hali iki haftadan uzun sürüyorsa, bir uzmana başvurun.

BİZE ULAŞIN