Kansere karşı yoga

Kanserle savaşta, tıbbi tedaviye destek olarak zihnin iyileştirici gücünü harekete geçiren yöntemler de kullanılıyor. Çeşitli metotlarla, vücudun tümörleri bir savaşçı gibi yendiği hayal edilip rahatlama sağlanıyor

Araştırmalar, kanser hastalarının yüzde 30'unda depresyon görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu gibi durumlarda, hastaların bir psikoloğa başvurması ve psiko-sosyal destek almaları büyük önem taşır. Zihin-vücut tıbbı alanında çalışan Dr. Herbert Benson, dua etmenin harekete geçirdiği fizyolojik değişiklikleri araştırmış ve dua eden, namaz kılan ya da meditasyon yapan hastaların vücutlarında gevşeme yanıtını uyardıklarını saptamıştır.

GEVŞEME EGZERSİZİ
Gevşeme yanıtının pek çok farklı hastalıkta yararlı etkiler sağladığı ve kanser hastalarının kemoterapiyi, radyasyonu ve cerrahi müdahaleleri daha iyi tolere etmelerini sağladığı görülmüştür. Gevşeme yanıtı oluşturabilmek için günde iki kez bu egzersizi uygulayabilirsiniz:
Oturabileceğiniz ya da yatabileceğiniz, sessiz ve rahat bir yer bulun. Ayaklarınız ve kollarınızı rahat bırakın.
Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin ve nefes alışınıza konsantre olun.
Yavaşça 4'e kadar sayarak nefes alın. Diyaframınızı kullanarak nefes almaya dikkat edin.
Bir saniye ara verin, sonra yavaşça 4'e kadar sayarak nefes verin. Gerilim ve stresin vücudunuzu terk ettiğini hissedin.
Gevşemeye başladıkça, huzurlu, iyileştirici bir ortamda olduğunuzu düşünün. Kanserin bulunduğu yere odaklanın. Akyuvarlarınızın bu bölgeye doğru aktığını ve kanseri yiyerek yok ettiğini hayal edin.
Bu uygulamayı, derin bir gevşeme hissedinceye kadar tekrarlayın.

EN ETKİLİSİ TAI CHI VE YOGA
Kanserli hastaların birçoğunun, tedavi sürecinde düzenli egzersiz yapmayı bıraktıkları görülmektedir ancak egzersiz; her zamankinden çok vücudun kanserden kurtulmaya çalıştığı dönemde önem kazanmaktadır. Vücudunuzun konvansiyonel tedaviye daha iyi yanıt vermesini sağlayacak uygulamalar; tai chi ve yogadır. Haftada birkaç gün 20-30 dakika yürüyüş yapmak da faydalı olacaktır.

AKYUVARLARI GÜÇLÜ BİR ORDU OLARAK HAYAL EDİN
Zihnin iyileştirici gücünü harekete geçirmenin en iyi yolunun 'yönlendirilmiş imgeleme tekniği' olduğu bilinmektedir. Bu metot; gevşeme ve zihinsel imgeleme yoluyla iyilik hissinin güçlenmesini sağlar. Kanser tedavisinde yönlendirilmiş imgeleme ve zihinde canlandırma alanındaki öncülerden biri olan Dr. Carl Simonton; 1974-1981 yılları arasında yaptığı bir çalışmada; hastalarının zihinlerinde akyuvarları kansere saldıran ve yok eden güçlü bir ordu olarak hayal etmelerini istemiştir. Dr. Simonton çalışmanın sonunda tekniğin sağ kalım süresini uzattığını ve yaşam kalitesini artırdığını tespit etmiştir.

BİZE ULAŞIN