Kusur kadın olmamda mı?

Yılın üç ayını sistitle geçiriyorum ama kocam bir kere bile hastalanmadı. Kusur kadın olmamda mı? A.L./Antalya

İdrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda daha sık görülmesinin en önemli nedeni; kadın ile erkek anatomisi arasındaki farklılıklardır. İdrar normalde sterildir; hiçbir mikrop içermez. Dışarıya doğru akarken dış idrar yolunda birikmiş olan mikroorganizmaları temizler.

NEDENİ KOLİ BASİLİ
Ancak bazen bu mekanik temizleme yeterli olmaz ve enfeksiyon etkenleri yukarıya sızabilir. Normalde bağırsaklarda bulunan koli basili isimli bir bakteri, dışkı ile vücudu terk ettikten sonra, bu kez dış idrar yolundan vücuda girer ve mesaneye kadar ulaşarak sistite yol açar. İşte anatomik fark burada devreye girer. Kadının dış idrar yolu erkeğinkinden daha kısa olduğundan, bakterinin katetmesi gereken mesafe de daha azdır. Tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması da makat civarındaki organizmaları vajinaya taşır. Cinsel ilişki esnasındaki tahriş de enfeksiyona neden olabilir.
***
Âdet öncesi gerginliğin nedeni

Her ay âdet öncesi yaşadığım değişiklikler ve gerginlik beni çok etkiliyor. Bütün bunlar neden oluyor? M.A./Aydın

Âdet öncesi gerginliğin sebebi tam olarak anlaşılabilmiş değildir çünkü bu belirtiler hormon seviyelerinin aslında normal sınırlar içinde olduğu âdet öncesi dönemde ortaya çıkar.

GENETİK BİLEŞENLER
Tek yumurta ikizlerinde daha sık görülmesi genetik bir bileşenin olduğunu akıllara getirmektedir. Bunun yanında cinsel hormonların, beyindeki sinir iletilerini etkileyip etkilemediği konusunda da önemli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonucunda ise; serotonin (mutluluk hormonu) denilen kimyasal ileticinin fonksiyonlarında birtakım değişikliklerin ortaya çıktığından şüphelenilmektedir
***
Şarap içince migrenim oluyor

Hemen hemen her şarap içişimde migrenim oluyor. Alkolle migrenin nasıl bir bağlantısı var? Y.P./Kahramanmaraş

Hastaların hayatını zindana çevirebilen migrenin nedeni; beyin damarlarının herhangi bir sebep yüzünden genişleyip kanın beyinde göllenmesidir. Tiramin adlı madde ise beyin damarlarını genişleterek ağrı yapabilir ve migren nöbetlerine neden olabilir. Tiramin; kırmızı şarap ve bazı alkollü içkilerde de bulunan bir kimyasal maddedir. Şarap içmeden önce alınan bir ağrı kesici, bazen migren nöbetlerini önlemekte faydalı olabilir fakat yine de tam etkili olmayabilir. Bu krizleri yaşamamanız için size şaraptan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

BİZE ULAŞIN