Terleme, kaşıntı ve ateş lenfoma sinyali

Lenfoma bir kan hastalığıdır ve kanın ulaştığı her yerde görülebilir. O nedenle olağan görülen şikayetleri ciddiye almakta fayda var. Açıklanamayan ağrılar, aşırı terleme, kaşıntı ile el ve ayaklardaki karıncalanmalar sorgulanmalıdır

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Erişkin Kemik İliği Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık; yeni yöntemlerle tedavisinde ciddi başarılar elde edilen lenfoma ile ilgili soruları yanıtladı:
Lenfomanın en tipik belirtileri neler?
Lenfoma, bir hücrenin kontrolsüz olarak çoğalması ile meydana gelir. Bu durum gözle görülebilen şişlikler ve organ yetmezliğiyle kendini gösterebilir. Örneğin; hastalık böbrekte oluşursa, böbrek yetersizliğiyle karşılaşılabilir. En sık tanınma şekli; boyunda, koltuk altında ve kasıkta değişik boyutlarda şişliklerin çıkmasıdır. Bu şişlikler ağrısızdır ve serttir. Ancak şunu da unutmamak gerekir; lenfoma bir kan hastalığıdır ve kanın ulaştığı her yerde ortaya çıkabilir. Dolayısıyla nefes darlığı, açıklanamayan öksürük, karın ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, ishal, sarılık, karında şişlik, sinir ucu hasarı, çarpıntı, görme bozuklukları ve şuur değişikliği gibi belirtiler de tümörün baskısı nedeniyle ortaya çıkabilir.

İPUCU, AÇIKLANAMAYAN AĞRI
Bu belirtiler karşısında ne yapılmalı?
Hasta normal dışı bir sıkıntısı olduğunu hissettiğinde hekime başvurmalı. Hekim organ hasarı veya yetmezliği gibi açıklanamayan durumlarla karşılaşırsa, daha ileri incelemelemelere ve biyopsiye başvuracaktır.
Özellikle hangi şikayetler önemsenmeli peki?
Örneğin; karın ağrısı denildiğinde, hastanın yediği bir şeyin dokunduğu düşünülür. Ancak bir-iki gün sonra ağrısı düzelmiyorsa ve nedeni de açıklanamıyorsa, doktora gitmesi gerekir. Ağrı bu hastalıkta çok önemli rol oynamaktadır ancak burada ipucu kelime 'açıklanamayan'dır.

KİLO KAYBI DA ÖNEMLİ
Atlanabilecek başka belirtiler de var mı?
Nadir olarak karşımıza çıkan belirtiler de var; el ve ayak uçlarında görülen karıncalanmalar ve aşırı terleme gibi. Kişi açıklanamayan bir şekilde aşırı terliyorsa ya da normal beslenmesine rağmen kilo kaybediyorsa, ateşi 39 dereceye çıkmasına rağmen, doktora gittiğinde ateşin nedeni enfeksiyona bağlanamıyorsa, bir hafta izlenmeli. Ardından lenfoma olasılığı araştırılmalıdır. Kaşıntı denince ilk olarak akla alerji gelir ama kaşıntı ile birlikte kızarıklık ve deri döküntüleri yoksa, yine lenfoma riski akla gelmelidir. Özellikle Hodgkin lenfomada, açıklanamayan ve deri döküntüsü olmayan kaşıntılar çok sık görülmektedir.

BİZE ULAŞIN