Sağlıklı bir vajina için 5 etkili öneri

Enfeksiyonlara karşı; vajinal duştan kaçının, çok eşlilikten uzak durun, akıntılarınızın karakterine dikkat edin. Tamponu uzun süre vajinada bırakmayın ve naylon çamaşır giymeyin!

Sağlıklı vajina için Avusturya Sen Jorj Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Neptün Erdener'in önerilerini dikkate almalısınız...

ISLAK VE NEMLİ BIRAKMAYIN
Her dört kadından üçü, hayatının bir döneminde vajinal enfeksiyon geçirir. Bunu önlemek için; öncelikle genital hijyene dikkat etmek gerekir. Genital bölgeyi ıslak ve nemli bırakmamak, sentetik iç çamaşırı giymemek, sık sık iç çamaşırı değiştirmek, sentetik ped kullanmamak, genital temizliği parfüm ve boya gibi katkı maddesi içermeyen kaliteli temizlik ürünleriyle yapmak alışkanlık haline getirilmeli. Vajinal duştan kaçınmak gerekiyor; bu işlem vajinal florayı bozabileceği gibi birtakım enfeksiyon ajanlarının rahim ağzına ulaşıp tüplerden karın boşluğuna geçmesine ve ardından da enfeksiyonlara sebep oluyor.

TEMİZLİĞE DİKKAT
Vajinal kokular, enfeksiyonlardan dolayı olabildiği gibi; temizliğine yeterince dikkat etmeyen kadınlarda da görülebilir. Vajina girişinde ve rahim ağzı çevresinde bulunan bezlerin ürettiği salgılar; iç çamaşırında uzun süre kalırsa, kötü kokulara neden olabilir.

VAJİNAL AKINTINIZI TAKİP EDİN
Vajinal enfeksiyonlar, vajinal akıntının karakter değiştirmesiyle anlaşılır. Mantar akıntıları kontrolsüz şeker hastalarında, kötü hijyende ve antibiyotik kullanımından sonra görülür. Beyaz, küçük parçacıklar halinde akıntı, vajinal kuruluk hissi ve kaşıntı olur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan Trikomonas, yeşilgri köpüklü akıntı ve kaşıntı yapar. Gardnerella V. ise bozuk balık kokusunda beyaz-gri akıntıyla kendisini gösterir. Bu iki enfeksiyonda çiftin birlikte tedavi görmesi gerekir. Cinsel yolla bulaşan bir diğer enfeksiyon olan Klamidya, rahim ağzı iltihabına açabilir. Bu sorunlardan korunmada tek eşli olmak büyük önem taşıyor.

TAMPON KULLANIMINA DİKKAT
Vajinal kanal içerisine yerleştirilen tamponlar, yüksek emici gücü olan aparatlardır. Kullanım esnasında yapılacak hatalar bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Tamponun sadece yoğun kanamalı günlerde tercih edilmesi ve sık aralıklarla değiştirilmesi, el ve genital bölgenin tampon kullanımından önce temizlenmesi gerekir. Uzun süre vajinal kanalda kalan tampon, yüksek emici gücü nedeniyle vajinal epiteli tahriş eder. Tamponda biriken menstruasyon kanı; stafilokok adlı bakteriler için ideal ortam oluşturur. Bu bakterilerin ürettiği toksinler; ölüme varabilen ağır tablolara sebep olabilir.

NAYLON İÇ ÇAMAŞIRLARINDAN UZAK DURUN
Sentetik iç çamaşırları, zaten nemli ve sıcak olan genital bölgenin hava almasını engeller, alerji yapabilir. Bölgenin ıslak ve nemli kalmasına ve mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir. Islak ve nemli kalan bölge tahriş olur, dıştan gelen enfeksiyonlara açık hale gelir.

BİZE ULAŞIN