Çocuklar tomografi cihazına girmesin

Radyasyonun tıbbi kullanımına dikkat edilmelidir. Çocuklara, çok gerekmedikçe bilgisayarlı tomografilerde tarama yapılmamalı. Kadınlar ise mamografi yerine termografiyi talep edebilirler

Pazar 26.05.2013
Son Güncelleme: Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Günlük hayatımızın her alanında; gerek doğal yollardan, gerekse teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıkların bedeli olarak, sürekli radyasyona maruz kalıyoruz. Unutmayın ki radyasyonun tüm formları, özellikle iyonize radyasyon; yaşamımız boyunca kansere yatkınlığımızı artırıyor.

ÇOĞU YAPAY KAYNAKLIDIR
Güçlü gama, beta ve X ışınlarının elektromanyetik spektrumunda iyonize olmayan enerjiler bulunur ve bunlar çoğunlukla yapay kaynaklıdır. Radyo dalgaları, mikro dalgalar, mobil ve cep telefonları, radyo ve TV vericileri, radarlar, trafolar, mikrodalga fırınlar, bilgisayarlar ve akım taşıyan kablolar; bu gruba giriyor. İyonize radyasyonun tıbbi kullanımına da özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Meme kanseri taraması için kullanılan mamografi, X ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve nükleer tıpla ilişkili diğer uygulamalar; maruz kaldığımız radyasyon kaynaklarının yüzde 90'ını oluşturur.

GENİTAL ORGANLARA DİKKAT
Tüm tıbbi X ışınları ciddiye alınmalıdır. Özellikle çocukların, bilgisayarlı tomografilere çok gerekmedikçe maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. X ışınlarıyla temas etmeniz önerildiğinde ise; maruz kalacağınız dozla ilgili bilgileri iyice öğrenmelisiniz. Ayrıca genital organların dikkatlice korunduğundan ve radyasyona maruz bırakılmadığından da emin olmalısınız. Bu arada kadınlar; tarama mamografisi yerine termografi gibi iyonize olmayan radyasyon alternatiflerini talep edebilirler.

RADON GAZI SULARA KARIŞABİLİR
Bir doğal iyonize radyasyon kaynağı olan radon gazı, doğal olarak bulunur. Bazı tip kayalardan; evlerimize düşük seviyelerde gaz olarak ve suya karışarak ulaşabilmektedir. Amerika'daki 50 eyalette; yüksek miktarda radon gazı saptandığı için, hükümet evlerde yıllık radon gazı ölçümleri önermektedir.