Bite karşı kullanılan ürünlere dikkat!

Bitlerin bulaşmasını önleyen bit tokalarını takarken, çocuğun cildinde yara olmamasına dikkat edin. Bitin kokusunu sevmediği lavantayı kullanırken ise erkek çocuklarda meme büyümesini tetikleyebileceğini unutmayın!

Pazartesi 27.05.2013
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; özellikle okul dönemlerinde ailelerin korkulu rüyası haline gelen bitlenmeyle ilgili bilgiler verdi...
Bitler; saçlı deride yaşayan ve kan emerek beslenen canlılardır. Her üç-altı saatte bir konağın kanı ile beslenirler. Oldukça hızlı hareket ederler. Erişkin bir dişi bit, yaklaşık 9-30 gün yaşar. Yumurtalarını saçın dip kısmına bırakır. Bit yumurtaları olarak isimlendirilen sirkeler, olgunlaşarak bite dönüşür.
Bit, saçtan saça direkt temasla veya saç için kullanılan eşya veya giysiler aracılığıyla bulaşır. En sık 3-10 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Kız çocuklarda erkeklere göre daha sık rastlanılır.

SİRKE YAPIŞIKTIR

Bitin en önemli bulgusu saçlı derideki kaşıntıdır. En sık ense bölgesi ve kulak arkasında kaşıntıya rastlanır. Kaşıntıdan dolayı yaralar, çizikler, kanama noktaları görülür. Lenf bezlerinde şişme de olabilir.
Saç bitinin tanısı, saçta aktif bitlerin ve sirkelerin saptanması ile konulur. Saçlı deride, canlı biti bulmak zordur. Genellikle sirkeleri bularak tanı konulur. Sirkeler, kepekle karıştırılır. Ancak sirkeler; saça yapışıktır ve tararken saçtan düşmezler. Kepekler ise tarama ile kolaylıkla düşerler.

DİRENÇ KAZANDI

Son zamanlarda tedaviyle ilişkili zorluklarla karşılaşılmaktadır. Parazit, ilaçlara karşı direnç göstermeye başlamıştır. Parazitin ölebilmesi için yüksek dozda ilaca gereksinim olmaktadır. Bu sebepten ilacın saçta daha uzun süre bekletilmesi gerekir.
Bitler, lavanta kokusundan hoşlanmazlar. Saça yoğun lavantalı ürünler kullanılması, bitin gelmesini engelleyebilir. Ancak lavanta yağının sık kullanımı, ergenliğe girmemiş erkek çocuklarda meme bezlerinde büyümeye yol açabilir. Hormon dengesini bozup östrojeni taklit edebilir.

SİRKENİN PANZEHİRİ ÜZÜM SİRKELİ SU
Bit tedavisinde, sirkelerin tedavi edilmesi çok önemlidir. Sirkelerin ortadan kaldırılması için; sulandırılmış sirke ve formik asit solüsyonları içeren karışımla saçlar taranır. Bunun için; bir kilo suya, bir litre üzüm sirkesi katılır. Çocuğun saçları her akşam bu sirkeli suyla taranır. Bu işlemi yaparken bit tarağı kullanılmalıdır. Daha sonra saçlara zarar verme özelliği olmayan bir şampuanla yıkanır ve iyice durulanır. İşlem, sirkeler bitene kadar tekrarlanmalı.

SİRKELİ HAVLU SAÇTA BEKLETİLİR

Sirkelerin ölmesine yardımcı olan bir diğer yöntem de; su ve sirkeden oluşan bir karışımın, bir havluyla ıslatılıp saçlı deride 15 dakika bekletilmesidir. Havlu çıkartılınca, saçlar yumuşak bir şampuanla yıkanmalıdır.

AÇIK YARA VARSA BİT TOKASINA DİKKAT
Bitlerin bulaşmasını engellemek amacıyla birtakım uygulamalar yapılır. Bit tokaları, bit rozetleri diye lanse edilen bu ürünlerin; bitlerin çocuklara gelmesini engellediği iddia ediliyor. Bu ürünlerin içeriklerinde kafur maddesi bulunmaktadır. Bitlerin, kafur bulunan ortama gelmemesinden dolayı bu tokalar piyasada yer alıyor.
Ancak çatlak veya çizik varsa; kafur içeren madde direkt deriye temas etmemelidir, kana geçmesine engel olunmalıdır.

DOĞRU BİR İLAÇ İÇİN DOKTORA GİDİN
Aktif bitlerin ölmesine neden olan ilaçları dört kategoride toplayabiliriz:
Malatyon: İçeriğinde alkol ve terpenoid yer alır. Saçta 8-10 saat bekletilmesi gerekir. Hamilelikte kullanılabilir.
Permetrin: Krem şeklinde bir ilaçtır. Saçlı deride 20 dakika bekletilir, bir hafta sonra tekrar uygulanır.
Lindan: Sinir sistemi üzerinde riskli bir ilaçtır. Nörolojik rahatsızlıkları olanlara önerilmez.
Sulfa grubu antibiyotikler: Ağızdan alınan antibiyotikler, bitleri öldürür. Tedavi yedi gün sürer.

SAÇIN KESİLMESİ ÇOK İŞE YARIYOR
Aile bireylerinin birinde bit görüldüğünde, tüm bireylerin tedavi edilmesi gerekir. Elbiseler, çarşaf, yastık kılıfı, havlu ve benzeri eşyalar; sıcak suda yıkanmalıdır. Taraklar ve saç fırçaları, sıcak suda bekletilmelidir. Yıkanamayan eşyalar ise plastik torbalarda saklanmalıdır. Çocukların saçlarının kısa kesilmesi de bitlerin uzaklaştırılmasında yararlıdır.