Bahar depresyonu kabusunuz olmasın

Bahar aylarının gelmesiyle sık görülmeye başlanan bahar depresyonu için Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı Işıl Beyazıtlı, önerilerini açıkladı.

Bahar aylarının gelmesiyle daha sık görülmeye başlanan depresyon, hem özel hem de iş hayatını etkileyerek bireylerin sosyal çevreden uzaklaşmalarını sağlıyor. İsteksizlik başta olmak üzere dikkat dağınıklığı, herhangi bir konuya odaklanamama, fiziksel ve ruhsal kaygılar, kendini başarısız ya da yetersiz hissetme, kendini küçümseme, sinirlilik hali, cinsel isteğin azalması gibi birçok olumsuz durumu beraberinde getiren depresyon tanısı konulan kişilerin %65'i ise tanı merkezi ve kliniklere bahar aylarında başvuruyor.

Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı Işıl Beyazıtlı'ya göre toplum ve birey sağlığını olumsuz etkileyen depresyon durumundan uzak durmak ve yakalanmamak için bireylerin duygu yönetimlerini çok iyi yapmalarını gerekiyor. Birçok insan için sıradan olan olayların, kimi durumlarda ve vakalarda derin depresyona sebep olabildiğini ifade eden Beyazıtlı, yapılan araştırmalara göre, erkeklerde depresyon görülme sıklığının %10, kadınlarda ise %20 düzeyinde olduğunu belirtiyor.

Baharın gelmesiyle yaşanan bireylerin yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerin depresyonu tetiklediğini açıklayan Beyazıtlı, dengeli beslenmenin, düzenli uykunun, açık havada yürüyüşler yapmanın, sakin ortamları tercih etmenin, sevilen kişilerle daha fazla vakit geçirmenin olumsuzlukları ortadan kaldırmada etkili olabileceğini vurguluyor.

Depresyondan uzak durmak ve yakalanmamak için…

Depresyonun hafif, orta ve ağır seviyeleri olduğu gibi, sebeplerinin de çeşitlilik gösterdiğini vurgulayan Beyazıtlı depresyona neden olan 5 temel sorun için 5 çözüm önerisini şöyle sıralıyor;

1) Olumsuz düşünceler
Mutlu edecek bir konuya yönelin. Örneğin neşeli bir film izleyin, müzik dinleyin.

2) Huzursuzluk
Sakin bir ortamda, gözlerinizi kapatıp sadece nefes almaya odaklanarak 8 defa derin nefes alın.

3) İsteksizlik
Evin içinde, pencereyi açın, içeri temiz hava gelsin, ufak egzersizler yapın.

4) Durgunluk
Sevdiğiniz kişilerle konuşun, onların gündemlerinde ne varsa anlattıklarına kulak verin.

5) Halsizlik
Açık havada vakit geçirin, deniz kenarında yürüyüş yapın.

NLP İLE BAHAR DEPRESYONDA BAŞARI ORANI %100

NLP ile depresyon durumunun ortadan kaldırılması için yapılan seanslarda öncelikle danışanlar, tamamen yargısız bir şekilde, onaylama/onaylamama, acıma, üzülme gibi duygulardan bağımsız bir şekilde dinleniyor ve durumun kök sebeplerini araştırılıyor. Danışanların kurtulmak, bertaraf etmek, değiştirmek, yerine koymak istediği durumlarla ilgili, hedefe yönelik en doğru NLP tekniği seçiliyor. Ortalama 2-3 seans sonunda bireylerdeki depresyon belirtileri ortadan kalkmaya başlıyor. Beyazıtlı, bu teknikleri kullanarak yaptıkları çalışmalarda bugüne dek sonuç alamadıkları bir birey olmadığını, başarı oranının %100 olduğunu vurguluyor.

NLP HAKKINDA

Sinir Dili Programlaması olarak Türkçeye çevrilen NLP (Neuro Linguistic Programming), bireyin istediklerini elde etmesine imkân veren bir düşünce, uygulama ve davranış biçimi. 1970'li yılların başında Richard Bandler ve John Grinder tarafından bulunan bu yöntem, zihni etkin şekilde kullanarak beyne nasıl düşünmesi gerektiğini öğretme temeline dayanıyor. NLP, bireylerin, daha önceki olumlu deneyimlerine ulaşmak için alt modalitelere inerek duygularını ortaya çıkartıyor, bilinçaltlarına doğru komutları vermesini sağlıyor. Bu şekilde duygu ve düşünceleri klonlayarak, bireylerin kendi güçlerini ortaya çıkarmalarını ve tamamen hedef konsantre olarak enerjilerinin yüzde 100'üne yakınını kullanmalarına izin veriyor. İş hayatı özelinde düşündüğünüzde örneğin bir işi başarmak için 100 saatlik bir eğitime ihtiyacınız varsa, NLP ile bu süreyi çok daha fazla kısaltmanız mümkün.

NLP İLE HAYATINIZDA NELER BAŞARABİLİRSİNİZ?

•Günlük hayatınızda herhangi bir konuya daha rahat odaklanırsınız
•Motivasyon düzeyiniz hızla yükselir
•Fobilerinizden ve kaygılarınızda kurtulursunuz
•Bağımlılık ve takıntılarınızı yenersiniz
•Var olan gücünüzü en yüksek seviyede kullanırsınız
•Geçmiş dönemde yaşadığınız zihinsel travmalardan kurtulursunuz
•Potansiyelinizi fark edersiniz
•Hedeflerinize daha rahat ulaşırsınız

BİZE ULAŞIN