Enginar kanserin yayılmasını önlüyor

İnsan vücuduna sayısız faydası olan enginar, kolesterolden diyabete kadar birçok hastalıkla mücadele ediyor. Kanserin yayılmasını önleyen bu sebze, ömrün uzamasına da yardımcı oluyor

Bir Akdeniz bitkisi olduğu için ülkemizde bol bulunan enginar; içeriğindeki kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin nedeniyle kanser, kalp hastalığı, karaciğer bozukluğu, yüksek kolesterol ve diyabet gibi birçok sağlık problemine karşı koruma sağlıyor. Bu yazıda da enginarın sayısız yararları hakkında bilgi vereceğiz... Enginar kolay tüketilebilen, besleyici mineraller ve fitokimyasallar içeren bir sebzedir. Çoğu kişinin en sevdiği parçası ortasıdır ama aslında en faydalı yeri, yapraklarıdır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Enginar yaprağı özünün, hastalıklarla mücadele edip ömrü uzattığı; 2009 yılında İngiltere'de yapılan bir araştırma ile ispat edilmiştir. 2004 yılında ABD Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı analiz ise enginarın, en sık tüketilen sebze olduğunu ortaya koydu. Enginar; Amerika'da tüketilen ilk dört sebze içinde yer alıyor. Küre enginar olarak bilinen 'milk thistle' bitkisi de dünyanın en eski ve en etkili sebzesi olarak bilinmektedir. Enginar ve enginar yaprağı özü, vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürüyor. Amerika'da gerçekleştirilen 12 haftalık bir araştırmaya katılan 75 hastaya; her gün 1280 miligram enginar yaprağı verilmiş. Araştırma sonunda, deneklerin total kolesterol düzeyinde yüzde 4.2 oranında azalma kaydedilmiş.

YAPRAĞI SİNDİRİM DOSTU

Enginarın kalp sağlığına ve yüksek kolesterol hastalarına etkisini incelemek için yapılan başka bir çalışmada ise enginar yapraklarının tedavi edici etkisine rastlanmıştır. Altı hafta boyunca yarım enginar özü tüketen hastalarda, total kolesterol düzeyinin yüzde18.5 oranında azaldığı görülmüştür. Enginardaki yüksek sinarin konsantrasyonu; sadece kolesterol değil, sindirim sistemine de katkıda bulunur. Sinarin, safra üretimini uyarıcı olarak bilinir ama yağların sindirimini ve absorbe edilmesini de sağlar.

KARACİĞERDEKİ DOKULARI KORUYOR
Her derde deva bir bitki olan enginar; safra üretimini artırdığı için karaciğer sağlığı açısından da çok önemlidir. Enginar, flavonoid silimarin içeren güçlü bir karaciğer koruyucudur. Karaciğerdeki dokuların hücre zarlarının içinde meydana gelen lipit peroksidasyon sürecini düzenler. Enginarın içeriğindeki birçok güçlü polifenol ise prostat kanserinin önlenmesinde rol oynar. Enginar tüketiminin ayrıca meme kanseri ve lösemi tedavisinin yönetiminde de etkili olduğu bilinmektedir. Enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanların; kanserli hücre ölümünü artırdığı ve kanserli hücrelerin yayılmasını azalttığı yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Pek çok araştırma, enginarın mucizevi bir sebze olduğunu ortaya koymuştur.

ENGİNAR YAPRAĞI TÜMÖRLERİ KÜÇÜLTÜYOR
Slovak Cumhuriyeti'ndeki Comenius Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı özünün 24 saat içinde lösemi hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır.

ZEYTİNYAĞI İLE BİRLİKTE TÜKETİN

Almanya'daki Georg-August Üniversitesi'ndeki bir araştırmada ise enginardaki bitkisel kimyasalların, kanser ajanlarını bloke ettiği görülmüştür. Beyin tümörü tedavilerinde; günde 400 gram enginar yaprağı tüketen hastaların yaşam süresinin uzadığı, 2006 yılında dünyanın saygın tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde mide kanserleri üzerinde de tümör küçültücü etkisi olduğu bildirilmiştir.

KOLON KANSERİNDE DE ETKİLİ
Enginar yaprağındaki sinarin; karaciğer, prostat, meme, yumurtalık, kolon, akciğer ve mesane kanserlerinde de faydalı oluyor.

YAŞAM KALİTESİNİ YÜZDE 20 ARTIRDI
İngiltere' deki Reading Üniversitesi'nde, bağırsak sendromlu ve hazımsızlık çeken 208 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı ektresinin yüzde 26.4 oranında iyileşme yarattığı gözlendi. Hazımsızlık belirtileri ise yüzde 41 oranında azaldı. Deneklerin yaşam kalitesi yüzde 20 oranında arttı.
BİZE ULAŞIN