Evimde kimse sigara içemez

Konferans için Türkiye'ye gelen Suudi Arabistanlı Prof. Nasser K. Altorki: Her 4 ölümden birinin sebebi sigara... Erken teşhis yüzde 80 hayat kurtarır

Dünyadaher yıl 1.2 milyon insan akciğer kanserinden hayatını kaybederken, yine her yıl 1.4 milyon insana akciğer kanseri teşhisi konuyor. Gelişen teknolojiler teşhis ve tedaviyi kolaylaştırsa da henüz kayıpları tamamen önlemek mümkün görünmüyor. Dünyanın en iyi 5 akciğer kanseri cerrahından biri olan Prof. Dr. Nasser K. Altorki, en kolay erken teşhisin, 55 yaşın üzerinde, geçmişte sigara içmiş veya hâlâ içmekte olanların yılda bir akciğer tomografisi çektirmesinden geçtiğini vurguluyor. Suudi Arabistanlı 59 yaşındaki Prof. Dr. Nasser K. Altorki ABD'nin Cornell Üniversitesi - Weill Cornell Tıp Koleji'nde Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı ve New York-Presbyterian Hastanesi'nde de Göğüs Kalp Damar Cerrahisi uzmanı olarak çalışıyor. Bugüne kadar yaptığı binlerce akciğer kanseri ameliyatları ile sayısız ödül aldı. 2003 yılında, Japonya Akciğer Kanseri Derneği'nden 'Dünyanın en iyi 5 doktorundan biri' ödülünü kazandı. İstanbul'a Medica'nın davetlisi olarak gelen Prof. Nasser K. Altorki, SABAH'ın sorularını yanıtladı:

Başarınızın sırrı nedir?
Her işte olduğu gibi işinizi çok sever ve çok çalışırsanız başarı da bununla birlikte gelir. Eğer siz başarıya çok takılırsanız başarılı olamazsınız.

Özel bir yönteminiz var mı?
Her cerrahın kendine özgü bir tekniği vardır. Çok uzun zamandır yemek borusu ameliyatları yapıyorum. Bir şeyi uzun yıllar yaptıkça tekniğiniz de gelişir. Ancak yeni bile olsa hastaya iyi gelmeyen bir teknik iyi değildir. Bizim için önemli olan hastaya iyi gelmesidir. Yemek borusu tümörleri için bir teknik geliştirdim. Adı Enblok tekniği. Şu anda bu teknik ile hastayı açık operasyonla kesmeden laporoskopik ve kaburga arasından girerek operasyonu yapıyoruz. Teknikle yemek borusu kanserli hastalar daha uzun zaman yaşıyor.

Siz sigara içiyor musunuz?
İçiyordum ama 1985'te yani, 30 yaşındayken bıraktım.

Sigara içen herkes mutlaka akciğer kanserine yakalanır mı?
Hayır, yüzde 10-15 oranında sigara içen kişiler akciğer kanserine yakalanıyor. Hiç sigara içmeyen insanlar da akciğer kanserine yakalanabiliyor, hatta son zamanlarda buna daha sık rastlıyoruz. Sigara içen herkes akciğer kanserine yakalanmıyor ama akciğer kanserine yakalananların yüzde 90'ı ya hâlâ içiyor ya da sigara içmiş oluyor. Yani sigara, dünya üzerindeki ölen insanların dörtte birinin ölüm nedeni... Mesane, gırtlak, ağız ve yemek borusu kanserlerinden ölümlerin sorumlusu da sigara.

Erken teşhisle akciğer kanserinden tamamen kurtulmak mümkün mü?
Başlangıçta yakalanan ve ameliyat edilebilir hastalarda yüzde 80 oranında kurtulmak mümkün. 15-20 sene önce ameliyat ettiğim ve hâlâ sağlıklı olan hastalar var.

Hastanıza ömür biçer misiniz?
Ölümle yaşam benim kontrol ettiğim şeyler değil. Ancak bazı hastaların özel durumları oluyor, durumunu ailesi ile paylaşmak istiyor. O zaman sadece istatistikler üzerinden yorum yapıyorum.

Siz sağlığınızı korumak adına neler yapıyorsunuz?
Evde veya yanımda sigara içilmesine asla izin vermem. Haftada 2-3 gün egzersiz yapmaya çalışıyorum. Hayatımda şeker ve tuz yok. Protein olarak kırmızı et fazla tüketmem. Beyaz et ve balık tercih ederim. Gazlı içecekleri de mümkün olduğunca az tüketirim.
BİZE ULAŞIN