Yorgunluğa karşı bol su ve protein

Her sene bahar yorgunlukla başlıyor. Neden bu kadar yorgunum? K.S./Bursa
Hava değişikliklerinde; aşırı hassasiyet, huzursuzluk, isteksizlik, yorgunluk, baş ve eklem ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Bu duruma hormon dengesindeki değişikliklerin rol açtığı düşünülmekle beraber sebebi tam bilinmez. Baharın gelmesi ile melatonin hormonunun azalıp serotonin, endorfin, testosteron ve östrojen gibi hormonların artmasının, bazılarının vücuduna aşırı yük bindirdiği ve bu durumun da kendini yorgunluk olarak ortaya koyduğu sanılmaktadır. Hava sıcaklığı arttığında damarlar genişler ve tansiyon düşer, soğuklarda ise büzüşür ve tansiyon yükselir. Kan basıncındaki bu düzensizlikler de hissedilen yorgunluğun sebebi olabilir. Bahara uygun olarak protein ve vitaminden bol beslenmek, fiziksel aktiviteyi artırmak ve uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Hatta bazen sadece bol sıvı almanın bile çoğu sıkıntıya deva olduğu da gözlenmektedir.

UZUN YAŞAMIN SIRRI GENLERİMİZDE
Ailemde herkes uzun yaşamış. Benim de uzun yaşama şansım var mı? U.Y./Manisa
Uzun yaşayan insanların çocuklarının da yüzde 20-50 oranında uzun yaşadığı bilinmektedir. Bu da uzun ömürlü olmanın, genlerimizle aktardığımız bir özellik olduğunu gösterir. Öte yandan bilim adamları, koroner risk faktörü gibi bazı etkenlerin de yaşam süresi ile doğrudan ilişkili olduğunu söylemektedirler.

SOSYAL OLUN

Başarılı yaşlanma; hastalık ve sakatlıklardan sakınılmış, yüksek zihinselfiziksel işleve sahip ve hayata sosyal açıdan da bağlı olmakla mümkündür.

DİYETTE SADE KAHVE İÇEBİLİRSİNİZ
Kilo vermek istiyorum; tok tuttuğu için kahve içiyorum. Bir zararı var mı? D.E./Kıbrıs
Kafeine ihtiyacınız varsa en kolay ve temiz şekilde kahveden sağlayabilirsiniz. Sade kahvede bir sürü antioksidan vardır ve hiç kalori yoktur. Günde 3-4 fincan kahve içmek dikkat ve uyanıklığı artırır ve şeker hastalığı riskini düşürür. Fakat son zamanlarda moda olan eksantrik kahve cambazlıkları tam bir rejim düşmanıdır. Üzerine krema köpürtülmüş, tatlı şuruplar eklenmiş kahveler ve benzeri içecekler uzak durulması gerekenler arasındadır, çünkü bir bardağı 500 kalori içeriyor olabilir.
BİZE ULAŞIN