Doğal olan saç ekimini kuaförler bile anlamaz

Saç ekimi uzmanı Duygu Koşan; "Uzman kişiler tarafından, tecrübeli bir ekiple yapılan doğal saç ekimini kuaförünüz bile anlamaz. Saçlar, işlemden altı ay sonra uzamaya başlayıp bir yılda tamamen çıkar" diyor

Este Medica Saç Ekim Merkezi Genel Koordinatörü ve saç ekimi uzmanı Duygu Koşan, saç ekimi ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Saç ekimi kimlere yapılabilir? Saç ekimi, 18 ila 80 yaşına kadar saç açıklığı olan isteyen herkese yapılabilecek bir operasyondur. İsteyen herkes; herhangi ciddi bir sağlık sorununun yanı sıra, kardiyolojik veya patolojik ciddi herhangi bir bulgusu yoksa, saç ekimini rahatlıkla yaptırabilir.

Tedavi kaç seans sürüyor?
Saç ekimi seansı kişinin açıklığına ya da seyrekliğine bağlı olarak değişir. Eğer seyrek alan küçük bir bölge ise bir seansta tamamlanabilir. Açık alan geniş bir bölgeyse; ikinci, hatta üçüncü seans bile gerekebilir.

AMELİYATHANE ORTAMINDA YAPILMALI

Neden saç ekimi ameliyathane ortamında yapılmalı?
Saç ekimi her ne kadar küçük bir operasyon olarak görülse de mutlaka ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. Hijyen çok önemlidir. Ameliyathane koşullarında lokal anestezi dahi uygulansa çok ani reaksiyonlar gelişebilir. Şu ana kadar hiç böyle bir şey olmamıştır ama bu olmayacağı anlamına gelmez.

Saç ekimini kimler yapmalıdır?
Saç ekimi operasyonları; plastik cerrahi uzmanları, dermatoloji uzmanları ve medikal estetik uzmanları tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

AĞRI, ACI HİSSEDİLMEZ

Saç ekimi operasyonu ne kadar sürer?
Saç ekimi operasyonları, ortalama beş ile sekiz saat sürer. Bu süre kişinin saç açıklığına göre artabilir.

Operasyon sırasında acı hissediliyor mu?
Saç ekimi operasyonunda acı hissedilmez. Lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Saçı alacağımız donör alan ve ekim yapacağımız alana lokal anestezi uygulanır. Operasyon sonrasında dahi hasta acı, sızı gibi bir rahatsızlık hissetmez ve ağrı kesici tabletlerle ağrısını dindirebilir.

İz kalıyor mu? Doğal görünüyor mu?
Saç ekimi, bilen kişiler tarafından ve tecrübeli bir ekiple yapıldığı sürece kesinlikle doğallık sağlanır. Kuaförünüz de dahil hiç kimse saç ekimi yaptırdığınızı anlamaz.

Saç ekiminde tedavi süreci nasıl işler?
İlk önce saç ekimi yaptıracak olan hastanın saçları bir numaraya kadar kısaltılır. Greftlerin alınacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Sonrasında yeterli miktarda saç kökü alınır ve saç çizgisi hastanın yaşına göre doğal bir şekilde belirlenir. Saç ekimi operasyonu sonrasında kişinin ekilen alandaki kabuklarının dökülmesi 10'uncu güne kadar devam eder. 10'uncu günden sonra kişi modaya uygun bir şekilde saçını iki ya da üç numaraya kısaltmış gibi bir görüntü ortaya çıkar. Saç ekimi sonrasında kişinin dikkat etmesi gereken en önemli unsur ekim alanını hiçbir yere sürtmemesi ve darbe almamasıdır.

SAÇ ÜÇ AY SONRA ÇIKIYOR

Saçlar işlemden ne kadar süre sonra çıkmaya başlıyor?
Ekilen saçlar yaklaşık üç ay sonra çıkmaya başlar. Ekilen saçların hepsi bir anda çıkmaz. Saçlar altı-sekiz aya kadar çıkışını devam ettirir ve bir yıl sonunda tamamen çıkmış olur.

En fazla ne kadar saç ekilebilir? Bu kişinin durumuna göre değişir mi?
Bir seansta 3 bin ile 8 bin grefte kadar saç ekilebilir. Tabii ki bu tamamen hastanın donör (verici) bölgesi ile alakalı bir durumdur. Sıklığına, seyrekliğine göre bu sayı değişir. Ortalama olarak bizim çalıştığımız greft sayısı 6 bindir. Bunun saç teli olarak karşılığı ise 20-25 bindir.

Kimlere saç ekimi yapılamaz?
Kalp, şeker, tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıkları olup doktorları tarafından saç ekimi ameliyatına uygun görülmeyen kişilere, saç ekim ameliyatı yapılamaz.

MEVSİM ÖNEMLİ DEĞİL, YETER Kİ DARBE ALMAYIN
Saç ekimi merkezi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
Başvuracağınız saç ekimi merkezlerinde dikkat etmeniz gereken koşullar vardır. Operasyonu yaptıracağınız yer kesinlikle hijyenik, ameliyathane koşullarında olmalıdır. Bunun yanı sıra ekiminizi gerçekleştirecek cerrah veya dermatoloğunuz ve ekibinin tecrübesi çok önemlidir.

Saç ektirmek için en uygun dönem ne zamandır?
Saç ekimi her mevsimde yapılabilen bir işlemdir. Sadece kışın yapılan saç ekiminde herhangi bir enfeksiyon, toza maruz kalmamak; yaz döneminde yapılan operasyonlarda da belirli bir süre güneş ışınlarından uzak kalmak faydalı olabilir.
BİZE ULAŞIN