Aknenin sebebi hormonlar

Yüzünüzde veya vücudunuzda oluşan aknelere neden olan faktörleri iyi bilmelisiniz. Akne sorununun altında yatan hormonal ve çevresel unsurlara karşı bilinçlenmelisiniz

Aknenin sebebi hormonlar
Akne oluşumuna neden olan birden fazla faktör vardır. Doğru bir akne tedavisi cilt tipinize ve akne sebebinize uygun doğru ürünler kullanarak cildinizi dışarıdan beslerken ve aknelerden temizlerken, aynı zamanda yaşam tarzınızda değişiklik yaparak cilt sağlığınızı içeriden de desteklemelisiniz. Bu nedenle doğru bir akne tedavisi için ilk olarak yüz veya vücudunuzda oluşan aknelerin oluşma nedenlerini bilmelisiniz.

Hormonlar

Hormonlar, en sık karşılaşılan akne oluşumu sebeplerindendir. Akne, hormonal bir cilt bozukluğu olarak düşünülebilir. Hormonlar cildin yağ üretimini kontrol ederler. Eğer cilt aşırı derecede yağ üretirse, bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratmış olur. Aynı zamanda yağ bezleri aşırı calıştığında, fazladan salgılanan sebum cildin parlak görünmesine ve yağlı bir dokuya sahip olmasına neden olur. Hormonal akne, hayatınızın her döneminde ortaya çıkabilir. Erkeklerde ergenlik döneminde, kadınlarda ise ergenlik, hamilelik ve menopoz dönemlerinde sıklıkla görülebilir.

Beslenme

Yediğimiz yiyecekler cilt sağlığımızı fazlasıyla etkiler. Çok fazla fastfood veya işlenmiş gıda tüketmek, hem cildinizin, hem vücudunuzun daha az sağlıklı olmasına neden olur. Antioksidan bakımından zengin taze meyve, sebzeler ve diğer sağlıklı gıdaları sıkça tüketmek cilt sağlığımız için oldukça önemlidir. Aynı zamanda bedensel sağlığımız için de... Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin bir yararı daha vardır. Taze meyve ve sebzeler su içerikleri bakımından oldukça zengindirler. Sadece su içmek cildinizin nemli olmasına yardımcı olur. Ancak meyve ve sebzelerin içerdikleri su yapısal olarak hücrelerin daha uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Stres

Akne oluşumuna neden olan bir diğer faktör ise çevresel strestir. Çoğumuz günlük hayatta iş yerinde, trafikte veya sosyal bir ortamda sıklıkla strese maruz kalabiliyoruz. Bu ise çok fazla sağlık problemini beraberinde getiriyor. Yaşadığınız tüm stresin yansımalarını görebileceğiniz ilk yer ise vücudunuzun en büyük organı olan cildiniz olacaktır. Stres; hücre duvarının zayıflamasına neden olur, cilt ise bununla birlikte enflamatuar dediğimiz iltihap oluşumuna açık hale gelir. Ayrıca stres, böbrek üstü bezlerinin daha fazla adrenalin salgılamasına neden olur ve bu da hormonal akne oluşumuna açık bir ortam yaratır.

Doğal içerikleri tercih edin
Çevresel faktörler, hava kirliliği, kullandığınız ürünlerin cildinizin sağlığına olumsuz etkisi vardır. Cilt çok fazla doğal olmayan maddelere maruz kalır. Bu nedenle kullandığınız ürünlerde olabildiği kadar çok doğal içerikler aramalısınız. Ve kesinlikle sigara kullanmayın.
BİZE ULAŞIN