İyimser olan fazla yaşıyor

Olumlu düşünmek ve motivasyon yükseltmek için söylenen "Bardağın dolu tarafını görmek" deyiminin haklılığı, bilimsel olarak da ispatlandı

İyimser olan fazla yaşıyor
ABD'de, Harvard, Chapman, Drexel ve Northwestern üniversiteleri tarafından yürütülen çalışmada iyimser kişilerin, kötümser kişilere göre çok daha sağlıklı bir kalbe sahip oldukları ortaya çıktı. 52 ila 84 yaş arası 5 bin 100'den fazla kişinin katıldığı araştırmada, yaş, egzersiz yapma, sigara kullanımı, beslenme şekli, vücut kitleendeksi, kandaki şeker oranı ve yüksek tansiyon gibi sağlık kriterleri de dikkate alındı.

KALPLE DE BAĞLANTILI

2002-2004 arasında yürütülen çalışmada iyimserlerin sağlık durumunun diğerlerine oranla yüzde 50 ila 76 oranında daha iyi olduğu sonucuna varıldı. Araştırmayı yöneten Illinois Üniversitesi'nde görevli bilim insanı Rosalba Hernandez, "Yüksek seviyede iyimser bir ruh haline sahip olan bireylerin iyi bir kalp sağlığına sahip olma şansı kötümserlere göre iki kat daha fazla" dedi. Hernandez çalışmanın en dikkat çekici ayrıntılarından birinin de kalp sağlığı ve iyimserlik arasındaki bağlantının farklı sosyal gruplar arasında değişmemesi olarak açıklıyor. Çalışmada iyimserlerin en çok kullandığı ifadeler ise şu şekilde sıralanıyor:
Belirsiz durumda hep en iyiyi umarım.
Genelde hayatımda kötü şeylerdense iyi şeylerin olmasını beklerim.
Geleceğime karşı her zaman iyimserimdir. Kötümserlerin kullandığı ifadelerden bazılarıysa şöyle:
Neredeyse hiçbir zaman olayların istediğim gibi gelişeceğini düşünmem.
Eğer risk varsa, bu benim için kötü olacak demektir. Kötü şeyler olacak.
Hayatımda iyi şeyler gerçekleşeceğin nadiren düşünürüm.
BİZE ULAŞIN