Sağlıklı gelişimin formülü doğru alışkanlıklar

Erken yaşlarda kazanılan alışkanlıklar, çocuğunuzun tüm yaşamını etkiliyor. Onun sağlıklı gelişmesi ve hastalıklardan korunması için, özellikle 2 yaşından itibaren doğru bir beslenme bilinci edinmesi gerekiyor

Sağlıklı gelişimin formülü doğru alışkanlıklar
Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesi için; doğduğu günden itibaren beslenmesinden cildine, uyku düzeninden bulunduğu çevresel koşullara kadar birçok farklı konuya titizlikle yaklaşmanız gerekir. İlk olarak kabul etmeniz gereken şey; bebeklerin eşsiz olduğu ve buyüklerin küçük modeli olmadığıdır. Öncelikle çocuğunuzun gıda ve temizlik gibi ihtiyaçlarını yeterince karşılayamadığınız endişesine kapılmayın. İşte bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk aylardan oyun çağına adım attığı döneme kadar bilmeniz gerekenler:
Bebek cildinin; yetişkinlere göre yapısal, oluşumsal ve işlevsel farklılıkları vardır. Bebeğin cildi yetişkin cildine göre daha az nemlendirici faktör içerir, yani daha az melanin vardır. Suyu çok çabuk emer ancak çok da çabuk su yani nem kaybeder. Yetişkin ve bebek cildinin yüzeyleri de farklıdır; bebek cildi daha incedir. Bu nedenle, bebek cilt bariyeri daha hassas ve incedir; çok kolay bariyer özelliğini yitirip alerjenleri daha kolay cilt altına geçirebilir. Bu sebeple bebek cildinin özenle korunması gerekir.
Bebeğinizin cildine uygun temizleme ürünleri seçilmelidir. Sağlıklı bebek cildinin pH'ı 5.5 olmalıdır. Ancak bazı sabun ve temizleyiciler cildin pH'ını 9-10'a yükseltebilir. Bu durumda cilt hasar görür. Gen ve çevre bileşimi ile cildi koruyan tabaka kırılır ve enflamasyona açık hale gelir. Bu nedenle bebeğe uygun temizleyici seçerken bebek cildinin pH oranına uygun ürünler tercih edilmelidir.

BİTKİSEL YAĞLARA DİKKAT!
Cildi temizlerken, nemlendirici etkisi bulunan bebek ürünlerini kullanmak en iyisidir. Yeni doğan bebeklerin hassas cildine uygun ıslak havlular da tercih edilebilir.
Bazı bitkisel yağlar, yüksek düzeyde asidik oldukları için cilt bariyerine hasar verebilir. Anneler tarafından çok tercih edilen zeytinyağı, yüksek düzeyde oleik asit içerir. Bu, cilt bariyerinin ikiye ayrılmasına neden olur. Genetik dizpozisyon, egzama gibi cilt bariyeri incelmiş bebeklerde zeytinyağı kullanımı bebeğin cildine zarar verir. Bu nedenle bebek cilt bakımında, bebek cildi için geliştirilmiş mineral bebek yağları tercih edilmelidir.
Doğumu takip eden günlerde bebek cildi kuru, kabuksu bir hal alabilir ve soyulabilir. Bu dönemde bebeğinizin cildine nemlendirici bebe yağı veya losyonlarla bakım yapabilirsiniz. Bebe yağlarının ıslak cilde sürülmesi daha uygundur. Öte yandan bebeğin cildiyle temas eden giysiler, pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Bu giysiler, bebeklere özel deterjanla yıkanmalıdır.

BESLENME BİLİNCİ KAZANMALI
Beslenme bilinci, genellikle 2 yaşından itibaren kazanılmaya başlar. Bu dönemde çocukların edindiği yeme alışkanlıkları tüm yaşamlarında kalıcı olur. Bu nedenle bu yaş aralığında çocuklara, onlar için gerekli besinleri denetmekte fayda vardır. Sıvı kaynaklarının ise sadece su olmasına özellikle özen gösterilmeli.
Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişimleri için düzenli ve dengeli beslenmeleri gerekir. Özellikle artık bebeklikten çıkmış, 2-6 yaş arası çocuklara beslenme bilincinin kazandırılması oldukça önem taşır. Bu dönemde gelişen damak tatları tüm yaşantılarını etkileyeceğinden, anne-babaların yemek konusunda dikkatli davranmaları ve çocukla inatlaşmamaları önerilir.
Doğru beslenme alışkanlığı, okul dönemine kadar olan zaman diliminde oturtulmalıdır. Çünkü bu dönemde gelişen damak tatları ve alışkanlıklar, tüm yaşamlarını etkiler. Bu alışkanlıkları sonradan geliştirmek daha güçtür.

ONUNLA SA VAŞMAYIN

Ebeveynler, çocukla inatlaşıp durumu savaş haline getirmemelidir. Çocuğa yemek konusunda seçim hakkı tanınmalı, kendi başına yemesi için izin verilmelidir. Bu şekilde çocukta kendine güven ve bağımsızlık duygusu gelişir. Anne-babaların en büyük hatası, çocukların kendini doyuramayacağı endişesi ile baskı yapmalarıdır. Çocuk yemek yemeyi işkence değil, zevkli bir aktivite olarak görmelidir.

DÖRT SAATTE BİR YEMEK YEMELİ
Besinlerin hangi sıklıkta yedirildiği, çocuğun iştahı ve alışkanlıkları açısından önemlidir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün, aralarında en az dört saat olacak şekilde planlanmalıdır. Öğle ve akşam yemeği arasında ikindi öğünü oluşturulabilir. Bunun dışında aralarda su dışında hiçbir içecek ve yiyecek verilmemelidir. Bisküvi ve krakerler, bir sonraki öğün için iştah kapatıcı olabilir.

GELECEĞİNE YATIRIM YAPIN

Çocukların gelişimleri için doğru beslenmek önemlidir ancak vücut gelişimleri için spor yapmaları da sağlanmalıdır. Hoşlanacakları spor dallarına yönlendirerek; hem gelişimlerini destekleyebilir, hem de kilo alımının önüne geçebilirsiniz. Çocuğun yaşına uygun sporlar tercih edilmelidir. Çocukluk döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları kalıcıdır. Doğru beslenme; çocukları uzun vadede hastalıklardan koruyacağı gibi, gelişimleri açısından da önemlidir. Çocuklar için verilen emek, onların gelecekleri adına yapılan en büyük yatırımdır.

GIDALARDA ÇEŞİTLİLİK OLMALI
Çocukların beslenmesinde öncelikli hedef; vücutlarının ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını karşılamak olmalıdır. Bu durum çocuklar için yetişkinlerden daha önemlidir çünkü büyüme ve gelişmeleri devam eder. Beslenme ihtiyaçları, aşağıdaki ürün gruplarıyla dengeli olarak karşılanabilir:

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ :
Her gün iki-üç bardak süt veya süt ürünü tüketmelidirler. İster aralarda, isterlerse yemeklerinin yanında süt içebilirler. Tüketilen süt, günlük ve pastörize olmalıdır. Bu besin grubu özellikle kalsiyum ve protein bakımından önemlidir.

ET VE ET ÜRÜNLERİ :
Çocukların gün içerisinde tüketmesi gereken et miktarı ortalama 100 gr.'dır. Bu durum çocuğun yaşına ve kilosuna göre değişebilir. Tavuk, balık ve kırmızı et; dönüşümlü olarak çocuğa sevdiği şekilde verilmelidir. Vitamin kaybı olmaması için etler kızartılmamalıdır. Bu besinler doğru tüketildiğinde çocuğun demir ve protein ihtiyacını karşılar.

SEBZE VE MEYVELER :
Çocukların genelde en az sevdiği ve aslında onlar için en gerekli olan besin türü sebzelerdir. Sebze ve meyveler, vitamin deposudur. Bu nedenle çocuğa sebze-meyve yedirirken mümkün olduğunca çeşitlilik sağlanmalıdır. Ara öğünler için en uygun besinlerse meyvelerdir. Çocuklar her sebze ve meyveyi yemek zorunda değildir. Tıpkı yetişkinler gibi damak tatlarına en uygun olanı seçerler. Her besin grubundan iki-üç çeşit yemeleri yeterlidir.
BİZE ULAŞIN