Karne notundan önce emeklerini takdir edin

18 milyon öğrenci karne aldı ve tatil başladı. Uzmanlara göre; ne iyi karneye pahalı hediyeler alın, ne de kötü karne için ceza verin. Öncelikle çocuğunuzu yıl boyunca verdiği emekler için kutlayın

Karne notundan önce emeklerini takdir edin
Çocuklar eğitim yılının ilk karnesini aldılar ve ilk tatillerine çıktılar. Anne ve babaların, çocuklarının karne notlarına yaklaşımları da, doğru bir tatil programı uygulamaları da önem taşıyor. Önemli olan dengeyi tutturmak! Ne kötü notları cezalandırın, ne de iyi bir karneyi pahalı hediyelerle ödüllendirin. Tatilde çocuğu ne derslere boğun, ne de eğlendireceğim diye kendinizi paralayın! Eğitim döneminin ilk yarısının sona erdiği ve ilk karnelerin alındığı sömestir tatili için Özel Tarsus Koleji'nden Psikolog Y. Eray Varol, velilere tavsiyelerde bulundu:
SARF ETTİKLERİ EMEK İÇİN ONLARI KUTLAYIN: Öğrenciler okulun açıldığı ilk günlerden itibaren; yağmur, kar, çamur demeden, bazen çok sevdikleri etkinliklerden yoksun kalarak, bazıları sabahın kör karanlığında uykudan uyanarak, bazıları kilometrelerce yol giderek başarılı olabilmek, geleceklerini oluşturabilmek için okullarına gittiler. Heyecanlandılar, yoruldular, üzüldüler, çalıştılar; kısacası bir emek sarf ettiler. Tüm bu çabalarını göz ardı etmeden; çocuklarınızın karne notlarını değerlendirmeden önce onları verdikleri bu emek için kutlayın.
TEPKİLERİNİZİ KONTROL EDİN: Özellikle ilköğretim öğrencileri, ebeveynlerinin okul yaşamlarıyla ilgili gösterdikleri tepkilerden çok çabuk etkilenebilir. Çocukları karne notlarından çok anne ve babaların tepkisi kaygılandırabilir. Notlarına olumlu ya da olumsuz tepki vermeden önce çocuğunuzu analiz edin, onun tepkilerini ve duygularını anlamaya çalışın.
KÖTÜ NOT ALMAK BİR SUÇ DEĞİL: Birinci dönem sonunda verilen karnelerdeki notlar, çocuklarınız için bir ödül, ceza ya da bir suç değildir. Öğrencilerin birinci dönem sonunda aldıkları notlar; ikinci dönemi daha iyi planlayıp organize etmelerini sağlamalarına yardımcı olacak bir değerlendirmedir. Aldıkları kötü notlardan dolayı onları suçlamayın, başkalarıyla kıyaslamayın, yargılamayın ve başarısızlığını vurgulamayın. Bu davranış biçimi, çocukların kendilerini değersiz ve yetersiz hissetmelerine, depresyon veya kaygı bozukluklarına yol açabilir.
ÇÖZÜM ODAKLI DAVRANIN: Çocuğunuzun birinci dönem karne notları düşükse, bunun hakkında çocuğunuzla konuşun. Bu düşüşün nedenlerini bulmaya çalışın. İkinci dönemde bu notları yükseltmek için neler yapılabileceğini tartışın. Umut verici olun.
BÜYÜMEK KOLAY DEĞİL: Çocuklarınızın hızlı bir büyüme döneminde olduğunu, farklı ve hassas bir dünyaya sahip olduğunu lütfen unutmayın. Onlar büyümeye çalışıyorlar!
BAŞARISINI SAĞLIKLI DEĞERLENDİRİN: Öğrencilerin karnesindeki kötü notlara gösterilen tepki kadar, iyi notlara gösterilen tepkiler de akılcı ve abartısız olmalı. Aldığı iyi notları maddi birtakım hediye gibi unsurlarla değerlendirmek veya abartılı birtakım sözel övgülerle değerlendirmek yerine; daha içten, gerçekçi ve iç motivasyonu güçlendiren sözlerle onu kutlayabilirsiniz. Bu yüksek notları nasıl aldığını, hangi süreçlerden geçtiğini, bu başarısını korumak ve daha ileri taşımak için neler yapabileceğini tartışabilirsiniz.
İNANIN VE ANLAMAYA ÇALIŞIN: Çocuklar, anne ve babalarının kendilerini anlamamalarından ve kendilerine inanmadıklarından sıklıkla şikayet ederler. Çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri, onların başarılı olacağına olan inancınızdır. 'Sen bunu yapamazsın, sen beceremezsin, zaten başarısız olacağın belliydi' gibi sözler yerine; 'Sen bu sorunu çözebilirsin, başarılı olabilirsin, bu işin üstesinden gelebilirsin' gibi mesajlar vermek, çocuğunuzun daha başarılı olmasını sağlayacaktır.
AİLE TOPLANTILARI YAPIN: Tatil döneminde haftada bir aile toplantısı düzenleyerek, geçen dönemin değerlendirmesini ve gelecek dönemin planlanmasını yapabilirsiniz. Ayrıca ailenizin tatil süreci içerisinde yaşadığı olaylar ve duygular hakkında konuşabilirsiniz.
KENDİNİZİ SUÇLAMAYIN: Bir ebeveyn, eğer iyi bir ebeveyn olduğunu düşünmüyorsa, çocuğuna da iyi ebeveynlik yapamaz. Anne-babalık, dünyanın en zor mesleğidir. İyi bir ebeveyn olmadığınızı düşünerek, kendinizi suçlamayın. Unutmayın, çocuklarınızı en iyi siz anlarsınız ve tanırsınız. Kendinize güvenin. İçten, doğal, pozitif ve umut verici olun.

SÜREKLİ 'DERS ÇALIŞ' DEMEYİN
ONLARLA BOL VAKİT GEÇİ- RİN: Tatilde öğrencilerin dinlenip eğlenmek gibi ihtiyaçlarının yanı sıra; sizlerle de daha fazla vakit geçirerek sizin sevgi ve şefkatinizi daha fazla hissetmeye ihtiyaçları vardır. Bu tatilde onlarla mümkün olduğunca daha fazla vakit geçirerek bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışın.
ABARTMADAN DERS YAPTIRIN: Öğrencilerin tatilde düşük notlarını yükseltmek ya da bilgileri unutmamalarını sağlamak amacıyla; düzenli ancak çok abartılmadan akademik tekrarlar yapmalarında yarar vardır. Ancak tatilde sürekli ders çalışmalarını istemek, onların ikinci dönem başarısını olumsuz etkileyebilir.
ZAMANI DOĞRU YÖ- NETMESİNİ SAĞLAYIN: Okul dönemlerinde olduğu gibi tatil dönemlerinde de zamanlarını en doğru biçimde geçirmelerini sağlamak önemlidir. Zaman yönetiminin çocuklara öğretilmesi ve benimsetilebilmesi için tatiller çok iyi fırsatlardır. Tatilde yapacakları etkinlikleri de planlayıp zamanı doğru kullanarak, tatilden daha güzel ve dolu bir şekilde yararlanabileceklerini onlara gösterin.

TATİLDE BİRLİKTE OYUNLAR OYNAYIN
Birinci dönem bitti ve iki haftalık tatil başladı. Yorgunlukların giderildiği, eğlencenin, oyunun bol olduğu, seyahatlerin yapıldığı tatil döneminin verimli geçirilmesi, ikinci dönemin sağlıklı ve başarılı olması açısından son derece önemlidir. İşte çocuklarınızla verimli bir tatil geçirmek için ipuçları:
KİTAP VE DERGİ OKUMA SAATLERİ OLUŞTURUN: Tatilde ailece bir zaman dilimi belirleyerek, bir okuma saati oluşturabilirsiniz. Bu saat veya saatlerde çocuğunuzun tercih ettiği ve sevdiği bir kitabı beraber okuyup, kitap üzerine sohbet edebilirsiniz. Gelişimine katkıda bulunacak dergileri de tercih edebilirsiniz. Kitap okurken çocuğunuzun yanında olmanız; hem onun duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak, hem de doğru bir model olmanızı sağlayacaktır.
HEP BİRLİKTE OYUNLAR OYNAYIN: Tatil demek, özellikle küçük çocuklar için oyun oynamak demektir. Onlarla birlikte oyun oynayın. Tatilde birlikte resim çizerek, şarkı söyleyerek, drama yaparak çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
FİZİKSEL OLARAK DİNLENMELERİ- NE OLANAK TANIYIN: Çocuklar, okul döneminde, bilişsel yorgunluk kadar fiziksel yorgunluk da yaşayabilirler. Bu nedenle çocuklarınızın tatilde özellikle düzenli bir uyku süreci oluşturmalarını sağlayın. Onları rahatlatıcı ve fiziksel güçlerini artırıcı sportif etkinliklere yöneltin. Tatilde özenli beslenmelerine dikkat edin.
BİZE ULAŞIN