Kendi kanınızdan gelen güzellik ve sağlık

Kanınızın içindeki proteinlerin özel bir işlemle ayrıştırılıp tekrar vücudunuza enjekte edildiği PRGF yöntemi; özellikle estetik alanda mucizeler yaratıyor. Kırışıklıklar ve izler kayboluyor, gözaltı morlukları yok oluyor

Kendi kanınızdan gelen güzellik ve sağlık
Yaz geliyor; erkekler yakışıklı, kadınlar güzel görünmek için pek çok yönteme başvuruyor. Kendi kanınızla güzelleşmek de son dönemin en popüler yöntemlerinden biri. Dr. Erkan Aslantaş; Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulanan, kendi kanınızdan oluşan, hiçbir yan etkisi olmayan ve mucize güzellik iksiri olarak tanımlanan PRGF (Plasma Rich of Growth Factor) yöntemini anlattı. Aslantaş; kişinin kendi kanının ayrıştırılıp tekrar vücuduna enjekte edildiği yöntemi şöyle özetliyor: "Kanda bulunan trombosit denen hücrecikler, 30 değişik protein içeriyor. Her bir protein; ayrı bir iyileştirme, onarma fonksiyonuna sahip. Kanın proteinleri içeren plazma kısmına PRGF adı veriliyor. Her hastanın kendi kanından elde ediliyor."

PRGF nasıl elde edilir?
Hastanın kanı steril tüplere alınır. Tüpler; hastanın yaşı, cinsiyeti ve hastalığına bağlı olarak değişen süre ve devir sayısıyla santrifüje edilir. Kanın kırmızı kısmından ayrılan trombositleri içeren sarımsı renkteki plazma kısmı, steril enjektörlere alınır. Katalizörler yardımıyla güçlendirilen ve PRGF adı verilen proteinler uygulamaya hazır hale getirilir. Bu proteinlere; growth faktörler adı verilir. Her bir growth faktörün değişik bir fonksiyonu var; her biri değişik bir dokuyu onarma fonksiyonuna sahiptir. Buna bir nevi kök hücre tedavisi de diyebiliriz.

YÜZDE 70 BAŞARI SAĞLANIYOR

PRGF hangi hastalıklarda kullanılıyor?
Ortopedi ve estetikle ilgili sorunların tedavisinde büyük yarar sağlıyor.

Yara ve ameliyat izlerinin giderilmesinde nasıl bir tedavi uygulanıyor?
Yara ve ameliyat izinin derinliği ve uzunluğuna bağlı olarak PRGF yöntemi dört-altı seans uygulanıyor, bu şekilde yüzde 70 başarı oranına ulaşılıyor.

Başarıya ulaşmada kaç seans yeterli oluyor?
Haftada bir olmak üzere üç seans yeterli oluyor. Son seanstan 30-45 gün sonra hasta kontrole çağrılıyor.

Peki, bu yöntem hangi hastalık ve durumlarda uygulanmaz?
Hamilelik süresince ve kanser tedavisi görmekte olan kişilere PRGF uygulamıyoruz. Bunun dışında hiçbir sınır yok.

Uygulama sırasında hasta ağrı ya da sıkıntı yaşıyor mu?
Uygulamalardan önce lokal anestezik krem ve spreyler kullanıldığından ağrı duyulmaz. Ayrıca kullanılan iğnelerin çok ince olması da rahatsızlık oluşturmaz.

Yan etkisi var mı?
Hiçbir yan etkisi yok. Burada kendi kanınızı ayrıştırıp size enjekte ediyoruz. Hastanın kendi kanından elde edildiği için alerji veya yan etki olasılığı yok.

Uygulamadan sonra hastalar neler yaşayabilirler?
Yüze yapılan uygulamadan sonra bir-iki saat süren kızarıklık oluşabilir. Göz çevresine yapılan uygulamalardan sonra hafif bir morarma oluşabilir. Bu durumların oluşmaması için buz ve sakinleştirici kremlerin kullanılmasını öneriyoruz.

Tedavi öncesinde hangi ilaç ve vitaminler kullanılmamalıdır?
Tedaviye başlamadan bir hafta önce, aspirin, ağrı kesici ilaçlar, kortizon ve A,C, E vitaminlerinin kesilmesi gerekiyor. Bunlar tedaviden tam sonuç alınmasını engelleyebiliyor. Bunun dışında herhangi bir ilaç ya da vitamin kullanımı engel oluşturmuyor.

PRGF; şeker hastalığının iyileşmeyen yaralarında da kullanılabilir mi?
Evet, hem şeker hastalığına bağlı, hem de başka nedenlerden dolayı oluşan yaraların iyileşmesinde kullanılıyor.

Yaş aralığı var mı; her yaş için uygun mu?
Bu yöntem her yaş grubunda güvenli bir şekilde uygulanıyor.

SAKATLANAN SPORCULARDA UYGULANIYOR
PRGF yöntemi ortopedide sıvı azalması olarak bilinen diz, ayak bileği, kalça eklemi kireçlenmelerinde, yırtık veya zorlanmalarda, bel ve boyun fıtıklarında, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, topuk dikeninde, spor yaralanmalarına bağlı kas, bağ ve tendon hasarlarında uygulanıyor.

TÜRKİYE TERCİH EDİLİYOR
Bu özel yöntem; hastaya birer hafta arayla sadece üç kez uygulanıyor. Hastanın kanı steril tüplere alınıyor. Kanın kırmızı kısmından ayrılan proteinler; katalizörler tarafından güçlendirilerek hastanın şikayeti olan bölgeye enjekte ediliyor. Alerjiye neden olmuyor, herhangi bir yan etki göstermiyor. İşlem gerçekleşir gerçekleşmez uygulanan bölgede hızla onarım başlıyor. Uygulama sadece yarım saat sürüyor. Yurt dışından özellikle AImanya, Fransa, Avusturya ve Kanada'dan hastalar bu yöntemi yaptırmak için Türkiye'yi tercih ediyor. Futbolcular da maçlardaki sakatlanmalardan sonra kendi kanlarıyla iyileşmek için bu yöntemi uygulatıyor.

GÜNEŞ LEKESİ VE SARKMALARDA ETKİLİ
Bu yöntem estetikle ilgili hangi sorunlarda kullanılabiliyor?
Ciltte yaşlanma ve yıpranmaya bağlı çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesinde
Yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde oluşan kırışıklık ve çizgilerin yok edilmesinde
Yara, sivilce, akne ve ameliyat izlerinin giderilmesinde
Güneş ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde
Yüz, boyun ve gıdı bölgesinde oluşan sarkmaların toplanmasında
Cilt çatlaklarının tedavisinde
Göz altı morluklarının ve çizgilerin azaltılma- sında
Gıdı sıkılaştırılmasında
BİZE ULAŞIN