Birçok hastalığın toplamından daha fazla ölüme yol açıyor

Vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan "sepsis" nedeniyle dünyada her yıl 5 milyonu çocuk olmak üzere 8 milyon kişi hayatını kaybediyor.

Birçok hastalığın toplamından daha fazla ölüme yol açıyor
Türk Yoğun Bakım Derneği'nden yapılan açıklamada, sepsisin erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezlik meydana geldiği belirtildi.

Özellikle kalp krizi, akciğer, meme, prostat kanserlerinin toplamından daha fazla ölümle sonuçlanan organ yetmezliği hastalığı sepsisin yeterince bilinmediğine işaret edilen açıklamada, sepsis nedeniyle dünyada her yıl 5 milyonu çocuk 8 milyon kişinin hayatın�� kaybettiği aktarıldı.

Sepsisin Türkiye'de görülme sıklığının bilinmediği belirtilen açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, sepsis hakkında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ve erken tanı konulması halinde yüzde 20 oranında olumlu sonuç alındığını kaydetti.

ÖLÜMLERİN AZALTILMASINDA EN ÖNEMLİ ETKEN ERKEN TANI

Ünal, tanı ve tedavide yaşanacak bir saatlik gecikmenin sepsise yol açacağının altını çizerek, "Sepsise bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için en önemli nokta erken evrede hastalığın tanınması ve tedaviye başlanmasıdır. Yapılan araştırmalar, sepsis kaynaklı ölümlerin en az yüzde 10-15'inin önlenebilir olduğunu, erken tanı ve tedavi ile sepsiste hayatta kalmanın artırılabileceğini ortaya koymuştur" değerlendirmesinde bulundu.
BİZE ULAŞIN