Şok: Alzheimer bulaşıcı

İngiltere'de yapılan bir araştırma alzheimer'ın ameliyat aletleri, kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insana bulaştığını ortaya koydu

Şok: Alzheimer bulaşıcı
İngiltere'deki University College London'daki bilim insanlırının yaptığı ve bilim dergisi Nature'da yayımlanan bir araştırma alzheimer'la ilgili şok bir ayrınıtıyı ortaya çıkarttı. Şimdiye kadar bilim insanları hastalığın büyük ölçüde yaşlılık ve kısmen de genlerle ilgili olduğunu düşünüyordu. Ancak araştırma hastalığın alzheimer "tohumları" olarak bilinen prionlar vasıtasıyla insandan insana geçme olasılığını ortaya koydu. Metal yüzeylere yapışan bu mikroskobik protein molekülleri, geleneksel sterilizasyona karşı dirençli. Araştırmada, hastalığın alzheimer hastasıyla temastan geçebileceğine dair hiçbir bulguya rastlanmadı. Ancak tıbbi işlemlerin hastalığın habercisi olan protein oluşumlarına neden olabileceği belirtiliyor.

ÜÇ YOLLA PROTEİN OLUŞUYOR
Nöroloji uzmanı Prof. John Collinge, araştırmalarıyla ilgili olarak "Üç yolla beyninizde bu protein tohumları oluşur. Ya kendiliğinden -yaşlandıkça ortaya çıkan bir talihsizlik olarak- ya bozuk bir genden ya da tıbbi bir kazadan. Bizim hipotezimiz bu" dedi. Uzmanlara göre, teorik olarak kan nakli, beyin ameliyatı, ya da kanal tedavisi gibi invaziv diş operasyonlarında alzheimer'ın geçmesi mümkün. Kuluçka süresinin 40 yıla kadar çıkması nedeniyle insanların hastalığa yakalandığını anlayamayabileceği ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN