Göz kanlanması nasıl geçer?

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanması nasıl geçer? Göz kanlanması daha ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir mi? Göz kanlanması ile ilgili bilmek istediklerinizi sizin için haberimizde derledik

Göz kanlanması nasıl geçer?
Hepimizin zaman zaman yaşayabileceği bir durum olan göz kanlanması, hem göz sağlığınızı etkiliyor, hem batmalarla sizi rahatsız ediyor hem de dış görünüşü bozucu bir etki yapıyor. Göz kanlanması bazen ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilir.

Göz kanlanması neden olur?

- Bilgisayara bakarken, televizyon izlerken, kitap okurken gözleriniz kanlanıyorsa nedeni çok açık.

- Göz kanlanmasının genellikle nedeni gözün kurumasıdır. İnsanlar gün içerisinde yaklaşık her 2-3 saniyede bir gözlerini kırparlar. Ama bilgisayarda oyun oynarken ve internette sörf yaparken, tv izlerken, kitap okurken veya ince bir işle uğraşırken gözlerimizi kırpmayı ihmal ederiz. Bu da gözün kurumasına neden olarak kanlanmaya ve batmalara sebep olur.

- Diğer bir neden ise herhangi bir bulaşıcı veya mikrobik enfeksiyonlarda gözde çapaklanmaya ve kızarıklığa neden olur.

- Göz içi iltihaplanmaları da (üveit) göz kızarıklığına neden olur. Bu hastalık çok önemlidir ve eğer dikkat edilmezse kalıcı görme kaybına kadar varan durumlarla sonuçlanabilir.

- Gözünüz gün içinde nedensiz yere kanlanıyorsa mutlaka bir göz doktoruna başvurmalısınız.

- Lens kullanımı göz kızarıklığına neden olabilir. Batmalara ve göz kanlanmasına neden olan lensler kanlanma oldukça çıkarıp temizlenmeli ve göz rahatlatılmalıdır.

- Kirpik kepeklenmesi de zaman zaman kanlanmaya neden olabilmektedir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

- Eğer kanlanma, uzun süre bilgisayar başında oturmaktan, kitaplardan ya da tv'den sonra meydana geldiyse, bu aktiviteye 20 dakika kadar ara verilip göz kapatılıp dinlendirilmelidir.

- Bunun yanı sıra gözü yetersiz sayıda kırpmanın neden olduğu göz kızarıklıkları için çalışma esnasında göz kırpmaya özen göstermeli, gerekirse çalışma masanıza 1 bardak su koyarak, çevreyi biraz daha nemli tutmaya çalışabilirsiniz.

- Nedensiz ve gün içinde bir sebep yokken kanlanan gözlerde müdahale yapmadan gidip doktora başvurmalısınız. Çünkü bu tür kanlanmalar ufak bir damla ile geçirilebileceği gibi, körlüğe dahi neden olan bir hastalığın habercisi de olabilir.

- Eğer kirpik kepeklenmesinden dolayı gözleriniz kanlanıyorsa, gözlerinizi yatmadan göz yakmayan bebek şampuanlarıyla yıkayabilirsiniz. Ancak en doğru müdahaleyi doktorunuz bilecektir. Mutlaka önce doktora danışın.


BİZE ULAŞIN