Vücudunuza batan cismi sakın çıkarmayın!

Delici bir cisimle yaralanan kişinin bedeninden o cismin ancak cerrahi müdahaleyle çıkarılabileceği vurgulanıyor.

Vücudunuza batan cismi sakın çıkarmayın!
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, delici bir cisimle yaralanan kişinin bedeninden o cismin ancak cerrahi müdahaleyle çıkarılabileceğini vurgulayarak, aksi bir uygulamanın ölümlere yol açabileceğini kaydetti.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, acil servis personelinin bıçağa müdahale etmemesinin doğru olduğunu söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:

"112 ekibimizin yapmış olduğu müdahale doğru bir müdahaledir. Özellikle, 'batan bir cisim varsa çıkartılmaz, oynatılmaz, sabitleştirilir.' Batan bir cisim ancak cerrahi müdahale ile çıkartılmalıdır. Batan cisim orada bir tampon işlevindedir. Olay yerinde çıkartılan cisim, yaralının daha çok kan kaybetmesine, yaralanmanın şiddetlenmesine, herhangi bir organa isabet ettiyse, çıkarılırken o organın yırtılmasına yol açabilir. Hasta hayatını kaybedebilir. Bundan dolayı asla olay yerinde batan cisim çıkartılmamalıdır. İlk yardım bilmeyen vatandaşlarımızın bu haberi görmesi sonucunda, yanlış olan bir şeyi doğru olarak algılaması son derece tehlikeli bir durumdur. Böyle bir vavaka ile karşılaştığında batan cismi çıkartması belki de hastanın hayatını kaybetmesine yol açacaktır."

BİZE ULAŞIN