8 yaşın altındakilere kullandırtmayın!

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özen, 8 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanımına kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirterek, "Bir yetişkinin kafatası zırh gibi bir fonksiyona sahipken çocuklarda durum böyle değildir. Daha çok elektromanyetik dalga beyine doğru ilerleyebilir" dedi.

8 yaşın altındakilere kullandırtmayın!
  1. Haberler
  2. Sağlık
Perşembe 17.09.2015 13:55 ABONE OL
Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonu ve tablet bilgisayarların oyun oynama, internete girme ve sosyal medyada dolaşma gibi bir çok fonksiyonu barındırmasıyla çocukların büyük ilgisini çektiğini söyledi.

Çocuklarda cep telefonu ve tablet bilgisayar kullanımının giderek arttığına işaret eden Özen, bunun önlenmesi için ebeveyn ve eğitimcilere büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi. Telefonların oyun aracı olmadığını vurgulayan Özen, "Telefon çocuklara başarılarından dolayı alınacak bir oyuncak da değildir. Bunların kullanımı kesinlikle sınırlandırılmalıdır" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, 8 yaşından küçük çocukların cep telefonu kullanmaması konusunda öneride bulunduğuna değinen Özen, "Aslında 8 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmasını kesinlikle engellemeliyiz" diye konuştu.