Çocuklarınıza kokulu silgiler almayın!

Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM), veli ve öğretmenleri kimyasallara karşı uyardı.

Çocuklarınıza kokulu silgiler almayın!
DÜBTAM Müdürü Hamdi Temel, kırtasiye malzemelerinde kimyasal maddelerin olduğunu belirterek, kokulu silgilerin anaokulu öğrencilerinde bağımlılık yaptığına dikkat çekti. Temel, öğrencilerin ders çalıştıktan sonra mutlaka ellerini yıkamaları gerektiğini de vurguladı.

Dicle Üniversitesi'nce, 2008'de temeli atılan ve yaklaşık bir yıl önce faaliyete başlayan DÜBTAM, anaokulu öğrencileri için kapsamlı bir araştırma yaptı. Dünyada sayılı üniversitelerde bulunan son teknoloji cihazlar kullanılarak, yapılan çalışma, kırtasiye malzemelerindeki tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Yaptıkları araştırmaya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, hem velileri hem de öğretmenleri uyardı. Anaokulu öğrencilerinin 4-5 yaşlarında okula başladıklarına dikkat çeken Temel, hemen oyun hamurları, sulu boya ve plastik olan diğer ürünlerle tanıştıklarını kaydetti.

Öğrencilerin yaşlarının küçük olması nedeniyle bu tür kırtasiye ürünlerini ellerine aldıklarında ten veya ağız yoluyla kimyasalların vücutlarına geçtiğine işaret eden Temel, "Çocuklar hamur ile oynadıktan sonra içerisinde ftalat dediğimiz yumuşatıcı kimyasallar, renklendirici azoboyarlar ve pigmentler ile ağır metaller vardır. Bunlar çok fazla kimyasal içermektedir. Çocuklar oynayıp, değişik şekiller yaptıktan sonra ellerini yıkamadan ağız yolu veya deriden içeriye geçer. Küçük yaşta bunlar eser oranında kimyasallar alınmaya başlanmaktadır. Vücuda çok büyük deformasyon yaptığını görüyoruz. Bu noktada bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye'deki tüm anaokullarında lavabo bulundurulmalıdır. Sabunları mevcut tutulmalıdır. Anaokulu öğretmenlerine çok büyük bir görev düşüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN