Robotik cerrahide Avrupa 4'üncüsüyüz

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş: Hastaya ve hekime büyük kolaylık sağlayan robotik cerrahide Türkiye Avrupa dördüncüsü. Kamu ve özel hastanelerde 258 robot hizmet veri

Robotik cerrahide Avrupa 4'üncüsüyüz
  1. Haberler
  2. Sağlık
Salı 23.09.2015 ABONE OL
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hasta ve hekime önemli avantajlar sağlayan robotik cerrahide Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında ilk beşte olduğunu söyledi. Robotik cerrahi uygulamasını 2007'de ilk kez kendisinin başlattığını hatırlatan Gümüş, İstanbulÜmraniye Devlet Hastanesi'nde bugüne kadar 2 bin 200 vakaya robotik cerrahi operasyonu yapıldığını söyledi. Robotik cerrahinin zamanla İstanbul, İzmir ve Ankara'da yayıldığını belirten Gümüş, hastaya az zarar vermesi, daha az kesi yapılarak organa hızla ulaşılmasının robotik cerrahinin yaygınlaşmasını sağladığını dile getirdi. Robotik cerrahinin üroloji, kadın doğum, kulak burun boğaz ve göğüs cerrahisi alanlarında yapıldığını anlatan Gümüş, "Kamu ve özel hastanelerde 258 robot, cerrahide hizmet veriyor" dedi.

GERİ ÖDEME KAPSAMINDA

Robotik cerrahide sayısız operasyona imza atan Gümüş, bu yöntemin hasta ve hekime önemli avantajlar sağladığını anlatarak, "Hastalar bu operasyonla daha erken ayağa kalkıyor. Operasyonun başarı seviyesi yükseliyor. Operasyon yapılacak bölgeyi 3 kat fazla görüntüleyebiliyorsunuz. Deri üzerinde daha az kesi oluşuyor" diye konuştu. Robotik cerrahinin geri ödeme kapsamında olduğunu ifada eden Eyüp Gümüş, "Ortadoğu ve Avrupa ile kıyaslandığında robotik cerrahide Türkiye'nin oldukça ileri seviyelerde olduğunun" altını çizerek, "Türkiye, robotik cerrahide ilk 5'te yer alıyor. Birinci sırada Belçika, 2. sırada İtalya, 3. sırada İspanya, 4. sırada Türkiye ve 5. sırada Almanya var. ABD'de bir prostat kanseri ameliyatının maliyeti 50 bin dolar, Avrupa'da 20 bin euro, Türkiye'de ise oldukça uygun ücretlerle yapılıyor. Türkiye'ye özellikle Balkan ülkeleri ile Türki cumhuriyetlerden çok hasta geliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU