Omuz ağrısı nasıl geçer?

Omuz ağrısının nedenleri nelerdir? Omuz ağrısı durumunda ne zaman doktora gitmek gerekir? Omuz ağrısı tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabını haberimizden öğrenebilirsiniz...

Omuz ağrısı nasıl geçer?
Vücudumuzda en kötü oluşabilecek olan ağrılardan bir tanesi omuz ağrılarıdır. Ağrının gerçekleşmesinin birkaç sebebi olabilir. Bazı insanlar çok fazla bilgisayar başında oturdukları için omuzları ağrıyabilir. Bunun dışında, soğuktan omuzlar ve beller ağrıyabiliyor. Sadece bir tane değil, kişiye göre birkaç sebebi olabilir.

Omuz ağrısının nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısının en çok görülen nedeni kaslar, tendonlar ve omuz yapısını oluşturan diğer yumuşak dokulardaki zedelenmelerdir. Bu durum bölgeye alınan darbeler, ters hareketler veya omuza aşırı yük bindiren egzersizler neticesinde oluşur. Boyun bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmasının ağrısı omuza vurabilir. Omuz ağrısının daha ciddi nedenleri arasında ise; omurilik, kalp, akciğer ve mide bölgesinde bulunan bazı organlarda yaşanan sorunlar bulunmaktadır.

Omuz ağrısı durumunda ne zaman doktora gitmek gerekir?

Neden omuz ağrısı çektiğinizi bilmiyorsanız ve tedavi yöntemleri hakkında bilginiz yoksa bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz muayene sonrası, ağrının nedeni ve bu nedene bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri hakkında sizi bilgilendirecektir. Aşağıdaki belirtiler uzman muayenesine ihtiyaç duyduğunuz işareti olabilir.

- Bir eşyayı kaldırırken zorlanıyorsanız
- Eklemde deformasyona neden olabilecek yaralanmalar sonrası
- Dinlenir haldeyken veya geceleri omuz ağrısı çekiyorsanız
- Kolu kaldırırken zorlanıyorsanız
- Eklemde veya kolda şişlik ve yaralanma varsa
- Omuz ağrısı, ateşle birlikte görülüyorsa
- Diğer olağan dışı belirtiler yaşıyorsanız

Omuz ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Ağrı için uygulanacak tedavi tamamen ağrının nedenine bağlıdır ve farklılıklar gösterebilir. Örneğin ağır bir egzersiz veya spor sonrası oluşan ağrılar için dinlenme, soğuk veya sıcak kompres faydalı olabilir. Masa başında çalışıyorsanız gün içinde aralıklarla omuz ve boyun bölgesi için esnetme egzersizleri yapabilirsiniz. Bunun dışında, yaralanmalar sonucu oluşan ağrılar için kortizon iğnelerinden, fiziksel tedaviye ve cerrahi müdahaleye kadar farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

BİZE ULAŞIN