Epilepside nöbetsiz ve ilaçsız yaşam

Bu tedavi yöntemiyle beraber yüzde 80'lere varan bir başarı sağlandı.

Epilepside nöbetsiz ve ilaçsız yaşam
  1. Haberler
  2. Sağlık
Çarşamba 30.09.2015 13:58 ABONE OL
Halk arasında "sara" olarak bilinen epilepsinin, ilacın yanı sıra cerrahi ile de tedavi edilebildiği ve uygun hasta grubuna yönelik bu tedavi yönteminde yüzde 80'lere varan başarı sağlandığı belirtildi.

Türkiye'de her bin kişiden 6'sının epilepsi hastası olduğu, bunun da ülkemizde yarım milyon civarında epilepsi hastası bulunduğu anlamına geldiğini kaydeden Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanlarından Doç. Dr. Semai Bek, "Bu hastalardan 150 bin'i ilaç tedavisinden fayda görmemektedir. Bu nedenle uygun hastalarda, uygun nöbet tiplerinde ve uygun cerrahi işlem ile hastalar nöbetsiz ve ilaçsız hale gelebilmektedir. Ya da ilaç kullanım sayısı ve nöbet sıklığı yüzde 50'den fazla azaltılabilmektedir" dedi.
Doç. Dr. Semai Bek, beynimizde nasıl hareket edeceğimizi, ne hissedeceğimizi ve ne düşüneceğimizi belirleyen milyarlarca sinir hücresinin etkileşimi sırasındaki dengenin bozulduğunda ortaya çıkan aşırı elektriksel boşalımların "epileptik nöbet" biçiminde kendini gösterdiğini bildirdi. Bek, "Ancak her epileptik nöbet geçiren hastaya epilepsi tanısı konulamaz. Bilinen bir hastalığa ikincil olarak bu nöbetleri geçirmeye yatkınlık bulunması veya nöbetlerin tekrarlayıcı özellik kazanması sonrasında epilepsi tanısından söz edilebilir" ifadelerini kullandı.