Epilepsi hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak kişinin tekrar eden nöbetler yaşamasına neden olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.

Epilepsi hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Epilepsi nöbetlerinin farklı türleri vardır ve bu nöbetler 2-3 saniye süren boş bakışlardan, kas seğirmelerine veya bilincin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Nöbetler hafif veya orta dereceli olsa dahi epilepsi tedavi gerektiren bir hastalıktır çünkü nöbetin ne zaman yaşanacağı belli olmadığı için (araba kullanırken, yüzerken…) hayati tehlike yaratabilir.

EPİLEPSİ NÖBETİ BELİRTİLERİ

30'dan fazla farklı epilepsi nöbeti türü ve 100'den fazla epilepsi belirtisi bulunmaktadır. Epilepsi şüpheniz varsa bir uzmana görünerek gerekli kontrolleri yaptırmanız en güvenli yol olacaktır.

GENELE YAYILAN NÖBETLER

Genele yayılan epilepsi nöbetleri beynin tüm bölümlerini etkiler. Bu nöbet sırasında hasta çığlık atabilir veya bir tür ses çıkarabilir. Süresi birkaç saniye ile 1 dakika arasında değişen bir süre kaskatı kesildikten sonra bacaklarda ve kollarda ritmik (tekrar eden) hareketler görülebilir.

Genel epilepsi nöbetleri sırasında gözler çoğunlukla açıktır. Nöbet sırasında nefes kısa süreliğine durabilir ve hastanın rengi nefessizliğe bağlı olarak mavi/mora dönebilir. Bunu derin ve sesli nefesler takip eder.

Nöbet sonrası hastanın bilinci aşamalı olarak yerine gelir. Bilincin tam olarak yerine gelmesi ve zihin karışıklığının ortadan kalkması dakikalar, bazen saatler sürebilir. Nöbet sırasında idrar kaçırma sık görülür.

EPİLEPSİ NÖBETİNE, AMELİYATLI ÇARE

EPİLEPSİ KRİZİ HAVUZDA YAKALADI

EPİLEPSİ İLE BÜYÜMEK

BİZE ULAŞIN