Migren hastaları asla yemeyin çünkü

Migreni olan çocukların kanlarında, D ve B2 vitaminleriyle CoQ10'un eksik olduğu tespit edildi.

Migren hastaları asla yemeyin çünkü

ABD'de yapılan araştırmada migren ağrısıyla hastaneye başvuran 7 bin 800 çocuk, ergen ve genç yetişkinlerden alınan kan örnekleri 1 buçuk yıl süresince incelendi.Migren ağrısı çeken çocuk ve ergenlerin kanlarındaki değerler, sağlıklı çocuklarınkilerle karşılaştırıldığında D vitamini, riboflavin (B2 vitamini), Koenzim Q10 (CoQ10) eksikliği olduğu ortaya çıktı.

Çalışma, migren hastası çocukların yüzde 42'sinde riboflavin, yüzde 71'inde de CoQ10 seviyesinin sınırda veya altında olduğu gösterdi. Migren ağrısı çeken çocukların yüzde 91'inde de D vitamini sınırın altında çıktı.

Kronik veya sık migren ağrısı olan çocuklarda riboflavin ve CoQ10 eksikliği, episodik veya daha az migren ağrısı çeken çocuklara nazaran daha sık görülüyor. Bu iki antioksidanın eksikliği migrene benzer baş ağrısı görülen kızlarda erkeklere oranla daha çok görülüyor. Araştırmanın sonuçları, ABD'nin California eyaletinde San Diego kentinde Amerikan Baş Ağrısı Araştırmaları Derneğinin geçen hafta düzenlenen yıllık zirvesinde paylaşıldı.

Migren hastaları bu yiyeceklere dikkat

Vücutta üretilen vitamin benzeri bir madde olan CoQ10, hücre içinde enerji üretimi için kullanılıyor.Vücut güneş ışığına doğrudan maruz kaldığında deri tabakalarında üretime başlayan D vitamini temel olarak vücutta kalsiyum emilimine yardımcı olarak kas ve kemik kütlesinin artmasını sağlıyor. Riboflavinin de gıdaları enerjiye dönüştüren bir vitamin olduğu biliniyor.

Uykusuzluk tetikliyor

Bulantı, kusma, ışıktan, kokudan ve sesten rahatsız olmanın eşlik ettiği şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan migren ağrılarını, hastaların bir kısmında aşırı yorgunluk ve uykusuzluk tetikleyebiliyor. Bunun yanı sıra domates, portakal, çikolata, beyaz peynir, salam ve sosisgibi gıdalar ve aşırı kafein tüketiminin de migren üzerinde etkisi olduğu belirtiliyor.

MİGREN HASTALARINA MÜJDE!

MİGREN NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

MİGRENE YILLIK ÇÖZÜM

BİZE ULAŞIN