Düzenli yıkanmayan kıyafetler bakteri üretir

Spor yaparken hijyen kurallarına dikkat etmek, sağlık açısından çok önemli. Biriken toksinlerden arınmak için spordan önce duş alınmalı. Terin neden olduğu bakterilerden kaçınmak için mutlaka temiz kıyafet giyilmeli

Düzenli yıkanmayan kıyafetler bakteri üretir
Spor, vücut için faydalıdır ama kuralına uygun yapılırsa... İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç Dr. Engin Türkmen, özellikle spor salonlarında hijyene dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor:
Spor ve egzersiz; bedenin sağlıklı, güçlü ve korunaklı bir yapıya kavuşmasını sağlar. Böylece insan uygun olmayan yaşam ortamlarıyla başa çıkmayı, başa çıkamadığı durumlara da uyum sağlamayı öğrenir. Ancak spor yaparken belli başlı kurallara uygun davranmak gerekiyor, aksi takdirde size fayda değil zarar verebilir.

BAĞCIKLI AYAKKABI TEHLİKELİ
Vücudun üzerinde birikmiş toksinlerden arındırılması için spordan önce mutlaka duş alınmalı. Spora temiz bir kıyafetle gidilmeli. Kıyafet yıkanmadan iki kereden fazla giyilmemeli. Ter, kıyafette bakterilerin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kıyafetin yıkanmadan giyilmesi; hastalıklara da davetiye çıkarır.
Salonda spor yapmayı tercih ediyorsanız; öncelikle gittiğiniz merkezin temiz olduğundan, hijyen kurallarına uygun işletilip işletilmediğinden emin olun. Aletlerin elle tutulan bölümlerinin üzerinde birikmiş olan insan teri ve bakterileri; nezle, grip, Hepatit A, ishal ve mantara neden olabilir. Bu nedenle temas edeceğiniz yerleri öncesinde ıslak mendille silin.
Egzersiz yaparken yumuşak, iç kısmı bez fitness eldiveni kullanmanız; hem hijyen, hem de ellerinizde nasır oluşmaması açısından önemlidir. Spor yaparken baş bandı kullanılmasını öneriyoruz çünkü terleme esnasında her seferinde alnımızı, yüzümüzü sildiğimizde elimizdeki mikropları yüzümüze ve gozumu¨ze bulaştırıyoruz. Bu baş bantları ise teri alıyor ve alnımızın terlemesini engelliyor.
Her spor ayakkabıyı, spor salonunda giymeyin. Spor salonunda öncelikle uygun rahat bir spor ayakkabısı kullanmanız gerekiyor. Bazı kişiler çok kalın tabanlı ağır ayakkabılarla spor yapıyor, hatta basketbol ayakkabısı kullananlar oluyor. Spor yaparken yanlış ayakkabı kullanmak; taban çökmeleri, ayak burkulmaları, ayakta ödem ve şişmelere neden oluyor. Bunun yanı sıra yanlış ayakkabı giyildiğinde her koşma sırasında topuğa iletilen baskı; önce bele, oradan başa doğru ilerliyor ve spor sonrası baş ağrısına neden oluyor. Ortopedik, ayağı sıkmayan, bileği kavrayan, bağcıklı olmayan ayakkabılar kullanılmalı. Bağcıklı ayakkabılar, spor aletlerine sıkışıp kazalara neden olabilir.

ORTAM ÇOK SICAK OLMAMALI
Spor salonuna giderken teri alan pamuklu tişörtler ve kıyafetler giyilmeli. Spor salonunda oda ısısı 20-22 derece arasında olmalı. Çok sıcak ortamlarda spor yapılması sıvı kaybına bağlı olarak tansiyon düşmesine ve baş dönmesine neden olabilir. Çok soğuk ortamlarda ise fazla ısınan vücutta kas spazmları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüzit meydana gelebilir.
Spordan önce mutlaka ısınmak gerekiyor. Kalp hızı 120-130 atım sayısını geçmeyecek şekilde spor yapılmalı, aksi takdirde kalp zorlanır. Spor sırasında bol sıvı tüketilmeli, mümkünse her bir saatlik spor için 1-1.5 litre su içilmeli.
Spor esnasında kesinlikle çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketilmemeli. Her set arası bir dakika mola verilmeli.
BİZE ULAŞIN