Tokken egzersiz yapmak kas kaybı nedeni

Bilin çsizce spor yapmak faydadan çok zarar verir. Uzmanlar, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:
İdeal olan; haftada üç-beş kez 4-5 km. koşmak veya en az beş gün 30-45 dakika hızlı yürüyüş yapmaktır. Ayrıca haftada üç gün 15 dakika ağırlık çalışması ve pilates de yapılabilir.
20-40 yaşlar için en faydalı sporlar; ani hızlanma ve yavaşlama özellikleri nedeniyle elastikiyet ve dayanıklılık gerektiren basketbol, futbol, bisiklet, su topu, yüzme, duvar tenisi ve jimnastiktir.
Yaş ilerledikçe riskli sporlardan uzak durulmalı. Tempolu yürüyüş, hafif koşu, tenis, bisiklet, yüzme, golf, hafif aletli jimnastik ve pilates gibi sporlar tercih edilmeli.
Egzersiz öncesi karbonhidrat tüketmek; performansı ve dayanıklılığı artırsa da aç karına yapılan egzersiz çok daha faydalı. Açken devrede olan sempatik sistem, yağ yakımını ve depolanmış şekerin çözülmesini sağlıyor. Açken yapılan aerobik egzersiz; hem yağ, hem de kilo kaybına neden oluyor. Araştırmalar; egzersizin tokken yapıldığında sadece kilo kaybı sağladığını, ancak bunun kas kaybına neden olduğunu gösteriyor. Amacınız en üst düzeyde yağ yakmaksa; aç olarak egzersiz yapmalısınız.
BİZE ULAŞIN