Kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor

Kadın doğurganlığını vuran hastalığa karşı antioksidan zengini koyu yeşil ve mor yapraklı sebzeleri tüketmek gerekiyor. Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen Endometriozis'in kısırlığa neden olduğu açıklandı. Doç. Dr. Ercan Baştu, "Kısırlıkla ilişkisi bilinen hastalığın gebe kalamayan kadınlarda görülme sıklığı yüzde 50'lere ulaşmaktadır.

Kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor

Tüm dünyada 176 milyon, ülkemizde de 2 milyona yakın kadın, sorundan etkilenmektedir" dedi. Çikolata kistinin 25-35 yaş arasındaki kadınlarda sık görüldüğünü anlatan Doç. Dr. Baştu, az meyve-sebze tüketiminin kisti büyütebildiğini belirterek şu uyarılarda bulundu:

C VİTAMİNİ ÖNEMLİ

"Nasıl grip olduğumuzda A ve C vitamini tüketiyorsak, çikolata kistinde de vitamin desteği sağlamak, antioksidan içerikli koyu yeşil, mor yapraklı sebzeleri tüketmek yararlıdır. Asitli içecekler, hazır besinler ve işlenmiş buğday ürünlerinden uzak durmak gerek. Zamansız üretilen sebze-meyvelerde ve hazır besinlerde kullanılan katkı maddeleri fito östrojen içerir. Bu da hastalığı ilerletir."

Kaynak: Takvim

BİZE ULAŞIN