Ağız kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor

Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla belirir, tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

Ağız kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor

Hayatımız boyunca düzenli olarak prostat muayenesi mamografi kolonoskopi gibi düzenli taramalarımızı yaptırıyoruz. Bu taramalar vücudumuzdaki değişikliklerin erken dönemde teşhis edilmesi açısından önem taşıyor. Bu taramalar hayat kurtarıyor. Ağız kanser taraması içinde aynı önem geçerli. Çoğumuz ağız kanser taramasının bu diğer taramalar kadar önem teşkil ettiğinin farkında değiliz. Hastalarımızın biz diş hekimlerine muayeneye geldiğinde bizlerin görevi sadece ağzınızda çürük yok ya da dişetleriniz sağlıklı demek değil. Yapacağımız detaylı muayene ve kanser taraması aslında hayatımızı kurtarıyor. Ağız içi kanserleri ağız boşluğunu oluşturan bölgelerde ortaya çıkar. Bu bölgeler, dil, ağız tabanı, sert damak, yumuşak damağın ön kısmı, çene, yanak ve dişetleridir. Ağız içi kanserleri ağız boşluğunu döşeyen örtüden (mukoza) kaynağını almakla birlikte, ağız boşluğunda olan minör tükürük bezlerinden de gelişebilir. Bunun dışında boğaz, burun gibi ağız çevresindeki bölgelerden başlayan tümörler de ağız içine yayılmış olabilir.

Kanserin ilk belirtisinin 2 hafta boyunca ağızda iyileşmeyen yaralar olduğunu anlatan Diş Hekimi Fulya Üçem, ağız kanserinin özellikle 45 yaş ve üstünde görülme sıklığının daha fazla olduğuna değindi. Erkeklerde, kadınlara oranla ağız kanseri vakalarının daha sık görüldüğünü kaydeden Diş Hekimi Fulya Üçem , "Uzun süredir var olan beyaz veya kırmızı bölgeler, iyileşmeyen ve kolayca kanayan yaralar, hassasiyet varlığı, yanakta, dudakta ve ağız içinde kitle, uyuşukluk, boğaz ağrısı ve boğaza bir şey takılmış hissi kanser endişesi doğurmaktadır.

Dt. Fulya Üçem , "Ağız kanserleri artık çok basit ve ağrısız bir yöntem olan florasan teknolojisi ile erken aşamada oral bölgede oluşan anormallikleri teşhis edilebiliyor. Ağız bölgesindeki anormallikler daha tam kansere dönüşmeden veya kansere dönüşmüşse bile başlangıç safhasındayken erken teşhis ile kişinin hayati riski azalmaktadır. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadan yakalanabilir. Kanser safhası ilerledikçe ve yayıldıkça kişinin hayati riski artmaktadır.

Bu durumlarda biyopsi (kitle örneği) alınarak kesin teşhise gidilmelidir. Ağız kanser taramasında şüphelenilen bir lezyon varlığında doğru teşhis için biyopsi alınır ve gerekli tedavi sürecine başlanır.

BİZE ULAŞIN