ABD'yi bıraktı Edirne’yi seçti

Balkanların sağlık üssü olarak adını duyuran Edirne Sultan I. Murat Devlet Hastanesi, sağlık turizmine de kapılarını açtı. Yurtdışından gelen hastalar için İngilizce ve Arapça ile birlikte 10 dilde tercümanlık hizmeti verilen hastane, bir zamanlar uzun hasta kuyrukları ile akıllara kazınan devlet hastanelerinin sağlıkta dönüşüm ile nasıl çağ atladığını ortaya koyuyor. Hastane, tersine beyin göçünün de simgesi oldu. Öyle ki Amerika'da mikrocerrahi ve estetik cerrahi alanında ihtisasını yapan Opr. Dr. Asef Ulutürk'ün, ABD'de kalmak yerine Türkiye'ye dönerek, devlet hastanesini seçmesi, hastaneye olan ilgiyi de arttırıyor. Devlet hastanesinde yapılan ve döner sermayeye katkı sağlayan estetik operasyonlar, yurtdışından hastalar tarafından büyük ilgi görüyor

ABD'yi bıraktı Edirne’yi seçti

DEVLET HASTANELERİ DÜNYANIN DİLİNDE

Antalya'da düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Fuarı'na gelen 6 kıta 150 ülkeden katılımcıların Edirne Sultan I. Murat Devlet Hastanesi ilgi odağı oldu. Balkan ülkelerinin dışında Rusya ve Hindistan'dan sağlık turizmi için gelen katılımcılar, özellikle hastanede verilen mikrocerrahi, plastik ve estetik cerrahi gibi hizmetlerle ilgilendi. Edirne Tıbbi Hizmetler Başkanı Gürhan Çelik, "Sağlık turizmi fuarında hastanemizin hizmetleri ile ilgili yaptığımız tanıtımlar, tüm dünya ülkelerinin ilgisini çekti. Devlet hastanelerimiz artık dünyanın dilinde" dedi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş de Edirne'nin sağlık turizmindeki standına destek verdi.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜNÜN SİMGESİ

Hastane, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun Sağlık Bakanlığı döneminde Edirne'de Hadımağa mevkiinde 60 dönüm açık alan üzerine inşa edildi. 400 yataklı hastane, Kırklareli ve Tekirdağ'ın yanı sıra Bulgaristan ile Yunanistan'dan gelen hastalara da hizmet veriyor. Bir yılda sadece Balkan ülkelerinden Edirne'ye yaklaşık 500 hasta geldi. Sağlık turizminde iddialı hastanelerden biri olan hastane, son teknolojik cihazları ve uzman kadrosu ile de dikkat çekiyor. Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Bölümü doktorlarından Dr. Asef Ulutürk, ABD'de Pittsburgh Üniversitesi'nde mikrocerrahi alanında uzmanlaşmasına rağmen ABD'de kalmak yerine devlet hastanesini seçti. Ve görev yeri olarak Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'ne atandı. Bölüm, kısa bir sürede ünlendi. Öyle ki sadece bu bölümde 4 bin 71 başarılı operasyona imza atıldı. Bu hastaların 2 bin 98'i Almanya'dan, Balkanlar'dan ve Edirne dışından hastaneyi seçti.

ESTETİK OPERASYON İÇİN DEVLET HASTANESİ'NE GELİYORLAR

Dr. Asef Ulutürk, "Örneğin mikrocerrahi ameliyatlarında uzuv ve damar kopmalarında akıllı sistemle çalışıyoruz. 700 bin liralık mikroskop altında mikrocerrahi ameliyatlarımızı gerçekleştiriyoruz. Hastanemiz, hastalara özel hastane konforonu aratmıyor. ABD yerine Türkiye'de hizmet etmek istedim. Devletimiz imkan verdikçe bilimsel çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Burada sadece mikrocerrahi operasyonlarına girmiyorum. Ben aynı zamanda estetik ve plastik cerrahım. Burun estetiği, meme estetiği, karın germe, yüz germe, göz kapağı düşüklüğü, botoks gibi çeşitli ameliyat ve uygulamaları da yapıyorum. Balkanlar'dan ve çeşitli ülkelerden hastalar fiyatların uygun olması nedeniyle Edirne'yi seçiyor. Öyle ki özelde 5-10 bin lira arasında yapılan burun estetiği ameliyatları Edirne devlet hastanesinde bin 300 liraya yapılıyor. Bu ameliyatlardan alınan paralar döner sermayeye aktarılıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN