Robotik fıtık cerrahisinin sunduğu avantajlar

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege “Fıtık; her iki kasık bölgesi, göbek deliği ve eski ameliyat yerleri gibi karın bölgesinin en zayıf bölgelerindeki batın içerisi organların karnın dış bölgesine yani cilt altına çıkması durumuna verilen isimdir. Toplumumuzda her yaş gurubunda ve her iki cinsiyette yaygın olarak görülür.”

Robotik fıtık cerrahisinin sunduğu avantajlar

FITIK CERRAHİ MÜDAHALE İLE TEDAVİ EDİLİR

"Cerrahi müdahale fıtığın tedavisidir. Günümüzde fıtık ameliyatları genellikle kapalı teknik ile gerçekleştirilir. Biz robotik cerrahinin avantajlarını fıtık cerrahi prosedürleri içinde kullanmaktayız. Robotik cerrahi yöntemle fıtık alanı diğer yöntemlere göre daha rahat açılmakta ve yama uygulaması daha etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Laparoskopik ya da Da Vinci Robotik Cerrahi yöntemi özellikle nüks eden fıtıkların cerrahi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır."

ROBOTİK FITIK CERRAHİSİNİN SUNDUĞU AVANTAJLAR

"Bu ameliyatta Da Vinci Robotik Cerrahisinin hastaya sağladığı birçok yarar bulunmaktadır. Bunlar arasında ameliyat sonrası hastanede kalma süresinin kısalması, kesilerin küçük olması sayesinde ağrının azalmasıdır. Ayrıca kesinin küçük olması sayesinde estetik sonuçlar çok daha iyi olmaktadır ve yara enfeksiyon oranı azalmaktadır. Açık cerrahiye oranla özellikle nüks fıtıklarının tedavisinde daha başarılı olabileceği göstermiştir."

ROBOTİK CERRAHİ GÜVENLİ BİR CERRAHİ YÖNTEMDİR

Doç. Dr. Bahadır Ege "Da Vinci robotik cihazı, cerrahın kafasını yerleştirip ve hastanın içindeymiş gibi görmesini sağlayan üç boyutlu bir görüntüleme sistemine sahiptir. Bunun dışında ayrıca cerrahın parmaklarını yerleştirerek kullandığı kollar bulunmaktadır. Bu kollar sayesinde cerrah parmaklarının ucunu tıpkı bir makas gibi hareket ettirebilir. Bu sayede titreme gibi insana bağlı kusurları da engelleyerek cerrahın hata riskinin azalmasını da sağlamaktadır. Cerrahın hareketlerinin daha kıvrak, daha kontrollü, daha hassas olmasına yardımcı olur. Sunduğu bu avantajları sayesinde tüm cerrahi uygulamaların kolaylaşmasını sağlayan bir cihazdır. Kapalı teknik ve robotik cerrahi ile gerçekleştirilen ameliyatların en önemli avantajı ise hastalıklı alanın sağlıklı dokulardan ayrılmasının ve yama uygulamasının kolaylıkla yapılabiliyor olmasıdır. Da Vinci robotik tekniği hem hasta hem de cerrah açısından güvenirliği artıran teknolojik bir gelişme olduğu söylenebilir."

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege

BİZE ULAŞIN