Çocuğunuzu kucağınıza almadan önce üzerinizi değiştirin

Çocuğunuzu kucağınıza almadan önce üzerinizi değiştirin
Kış mevsimi bitti, baharın güzel günleri bizi bekliyor. Ancak bu mevsimde dikkat etmemiz gereken noktalar var. Özellikle de astım ve alerjisi olanların... Bu aylarda sıklıkla bahar yorgunluğu, grip, soğuk algınlığı ve ishal gibi hastalıkların yanı sıra alerjik hastalıklar da ortaya çıkabiliyor. Bu durumdan çocuklar da ciddi biçimde etkileniyor. Peş peşe hapşırma, burun kaşınması, nezle ve burun tıkanması gibi belirtiler varsa; çocukta alerjik nezlenin olabileceğini söyleyen Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, ailelere uyarılarda bulundu:

ALERJİ NASIL ORTAYA ÇIKAR?
Çevremizde bulunan ve vücudumuzda alerjik yanıt oluşturan maddelere alerjen denir. Başlıca alerjenler; ev tozu maytları, polenler, küfler, evcil hayvanların tüyleri ve deri döküntüleridir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin, alerjenlere karşı aşırı şekilde ve anormal bir tepki vermesidir. Alerjenlere aşırı tepki sonucu sık öksürük, nefes sıkışması ve akciğerde hırıltı belirtileri ortaya çıkabilir.

TANI YÖNTEMLERİ NEDİR?
Alerjik hastalığın kesin teşhisi için ciltten alerji ve solunum testi yapılır. Yeni geliştirilen bir alet yardımı ile nefeste alerjiyi gösteren maddeye bakılarak da karar verilebilir. Daha önceki yıllarda astım teşhisi koymada zorluk yaşanırken, günümüzde çok daha kolay teşhis konulabiliyor. 'Egzama bebeklerde olur, zamanla geçer' diye bilinirken, günümüzde bebeklerdeki egzamanın nedeni belirlenebiliyor ve tedavi edilebiliyor. Genellikle de alerjinin sebebi, gıda alerjisi olabiliyor. Artık alerjik hastalıkların kesin teşhisi daha kolayca konulabiliyor. Her geçen gün alerji teşhisinde yeni yöntemler ortaya çıkmaya devam ediyor.

TESTLER NEDEN ÖNEMLİ?
Alerji testleri teşhise katkı sağlıyor. Bu testlere göre teşhis konulup tedavi planlanıyor. Testin, doğru tekniklerle ve doğru alerjenlerle yapılması çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları tarafından çocuktaki belirtiler ile alerji test sonuçları arasında değerlendirme yapılarak, kesin teşhisin konulması gerekir.

TEST KAÇ YAŞINDA YAPILIR?
Alerji testleri yeni doğan döneminden itibaren yapılabilmekle birlikte besin alerjisi ve egzama için iki aylıktan itibaren yapılabilir. Astım, alerjik nezle ve polen alerjisi için alerji testi genellikle 2 yaşından sonra tercih edilir. Bunun sebebi alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşı karşıya kalmak gerekmesidir.

EN YAYGIN ÇEŞİTLERİ NELER?
Astım, alerjik nezle, göz alerjisi, egzama (diğer adıyla atopik dermatit), kurdeşen, temas alerjileri, besin alerjileri, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, lateks alerjisi; belli başlı alerji çeşitleridir.

TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
'Alerjik hastalıklar düzelmez, ömür boyu devam eder' diye bilinir. Ancak son yıllarda alerji tedavisinde de yeni gelişmeler var. Alerjinin nedenine göre tedavi yapılabilir. Polene karşı alerjiniz var ve bahar aylarında sokağa bile çıkamıyorsanız, artık buna son verilebiliyor. Dil altına sprey şeklinde aşı veya cilt altına enjeksiyon şeklinde aşı tedavisi ile tedavi mümkün. Aşı tedavisinde çocuklara sadece alerjen veriliyor. Aşının içinde, ailelerin korkusu kortizon bulunmuyor. Sadece sorumlu alerjen bulunuyor. Tedavi sonuçları ise ailelerin yüzünü güldürüyor.

BAHAR AYLARINDA NEDEN ARTIŞA GEÇER?
Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte alerjik nezle, astım gibi alerjik hastalığı olan çocuklarda belirtiler de görülmeye başlar. Örneğin peş peşe hapşırma, burun kaşınması, nezle ve burun tıkanması gibi belirtiler alerjik nezlenin olabileceğini düşündürmelidir. Gözlerde sulanma ve kaşınma sık sık oluyorsa, göz alerjisi akla gelmelidir.

PARFÜM KOKUSU ETKİLER Mİ?
Alerjik çocukların ve yetişkinlerin akciğerleri çok hassas olduğu için parfümlere ve kokulara hassasiyetleri vardır. Bu nedenle alerjik çocukların ve yetişkinlerin keskin kokulu parfümlerden uzak durması gerekir.

AĞIZDAN DEĞİL BURUNDAN NEFES ALIN
Alerjiden korunmak için bu noktalara dikkat edin:
Evde nemi yüzde 40-50 arasında tutun.
Çarşaf, nevresim ve yastık kılıflarını haftada bir kez, en az 55 derecede yıkayıp ütüleyin.
Elektrik süpürgesinin tozu iyi emmesini sağlayın.
Evde temizlik yapılırken, çocukların aynı ortamda olmamasına dikkat edin. Alerjik hastalığı veya egzaması olan çocuklar buna daha çok uymalı. Elektrik süpürgesi kullanırken pencereler açılarak ev havalandırılmalı.
Baharda; astım, alerjik nezle ve göz alerjisi görülüyorsa bir hekime başvurulmalı.
18 yaşından küçük çocuklara, çocuk alerji uzmanları tarafından alerji testi yapılmalı.
Astım ilaçları ağıza sıkılmamalı ve hazne yardımı ile kullanılmalı.
Polen mevsiminde polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarıda bulunulmamalı. Ağız yerine burundan nefes alıp verilmeli.
Polen mevsiminde, polen alerjisi olan veya ailesinde alerjik hastalık olanlar otomobillerinin polen filtresini değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanmalı.
Gözlerin polenlerden korunması için bahar aylarında güneş gözlüğü veya numaralı gözlük kullanılmalı. Akşamları eve gelince mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalı. Çünkü yüksek ihtimalle, kıyafetlere polen yapışmıştır.
Evden işe gidilince yüz yıkanmalı, ağız ve buruna suyla gargara yapılmalı.
Bol su ve meyve suyu içilmeli.
Keskin kokulu parfümlerden uzak durulmalı ve çamaşırlar parfümsüz deterjanla yıkanmalı.
Polenlerin olduğu gündüz saatlerinde pencerelerin açılmamasına özen gösterilmeli.
BİZE ULAŞIN