Obezite cerrahisi ile şişmanlık kaderiniz değil!

“Eğer aşırı kilolarınız varsa, diyet ve egzersizle bir türlü veremiyorsanız ve bu nedenle hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edemiyorsanız obezite cerrahisine başvurabilirsiniz. 45 kilo fazlanız var ve beraberinde birçok rahatsızlık yaşıyorsanız siz de obezite risk grubuna dahilsiniz demektir. Diyet ve egzersizle kilo vermenin kolay olmayacağı da artık tıbben kabul edilmiş durumda.” Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kamil Gülpınar obezite ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Obezite cerrahisi ile şişmanlık kaderiniz değil!

OBEZİTE İNSAN SAĞLIĞINI EN FAZLA TEHDİT EDEN RAHATSIZLIK!

Obezite insan sağlığını tehdit eden rahatsızlıkların en başında yer alıyor. Aşırı kilolar kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşam kalitesini düşürmekle kalmıyor beraberinde çok sayıda sağlık sorununa da yol açabiliyor. Bu rahatsızlıkların arasında diyabet, yüksek tansiyon, kireçlenme, uyku apnesi, kardiyovasküler rahatsızlıklar vs. yer alıyor. Obezite risk grubuna dahil olanların mutlaka alanından uzman bir cerraha başvurarak obezite tedavisi hakkında bilgi almaları gerekir.

OBEZİTE CERRAHİSİNDE KAPALI TEKNİK AVANTAJI!

Obezite cerrahisi ile midenin hacmi küçültülerek daha az yiyecekle doyulması sağlanabilir, midenin emilimi azaltılabilir ve açlık hissini azaltmak için hormonları harekete geçiren ghrelin kısmı alınabilir. Örneğin tüp mide ameliyatı ile mide %80 oranında küçültülerek kısıtlanır. Midenin yaklaşık üçte ikisi çıkarıldığı için kişinin her öğünde tükettiği gıda miktarı azaltılır. Buna ek olarak midenin fundus denilen bölümü alındığı için ghrelin hormon seviyeleri kontrol edilerek açlık hissinin de azalması sağlanır.

İYİLEŞME SÜRESİ OLDUKÇA KISADIR

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kamil Gülpınar "Obezite cerrahisi, genel anestezi uygulanarak gerçekleştirildiği için hasta ameliyat süresince uyku halinde olur ve hiçbir şekilde ağrı ya da sızı hissetmez. Kapalı teknik ile ameliyat ortalama 30-45 dakika içinde tamamlanır. Obezite cerrahisinde hastanın ameliyat sonrası kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Obezite cerrahisinin yanı sıra hasta yaşam ve beslenme tarzını yeniden şekillendirmeli, diyetisyen kontrolünde beslenmesini sürdürmeli ve mutlaka düzenli bir şekilde hafif egzersizler yapmalıdır. Obezite cerrahisinin ardından ortalama %50 kilo kaybı sağlanır. Şeker hastalığı, tansiyon ve uyku apnesi gibi sağlık sorunlarında ise %70 oranında iyileşme görülür."

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kamil Gülpınar

BİZE ULAŞIN