Kat kat giydirmeyin sinirleniyorlar!

Sıcak çarpması; güneşte gezmekle değil, sıcak etkisi ile oluyor. Bebeklere yaz aylarında kapalı yaka, uzun kollu, sentetik ve kat kat kıyafetler değil, açık renklerde ve hafif giysiler giydirmelisiniz

Kat kat giydirmeyin sinirleniyorlar!
Bebeklerin bakım ve ihtiyaçlarında yaz mevsimiyle birlikte değişiklikler oluyor. Yazın, diğer mevsimlere göre dış ortamda daha fazla vakit geçirildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, "Bebekleri fazla giydirmek, onları sinirli yapıp huzursuzlanmalarına neden olabilir.
Yapılan çalışmalarda, sıcak ortamda uyuyan bebeklerin daha derin uyudukları, bu nedenle de Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) riskinin arttığı gösterildi" dedi.
Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, bebeklerin ağlayıp zor yatışmalarına neden olabilecek durumları ve yazın bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

Bebeğin beslenmeye ihtiyacı vardır: Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler sık emmek isteyebilir. Aralıklı mama ile beslenen bebeğiniz daha çabuk acıkmış veya mama saatini kaçırmış olabilirsiniz. Unutmayın ki; ihtiyacı düzenli karşılanan bebekler daha sakindir, şiddetli ağlama davranışı göstermez.

Temas istiyor olabilir: Doğumdan itibaren bebek, özellikle ailesi ile iletişime geçer. Sözsüz iletişimin en önemli yolu temastır. Kucakta olmayı sevmeyen bebek var mıdır? İlk aylarda daha yoğun olan bu talebi giderek daha azalsa da, sağlıklı gelişimi için asla ihmal edilmemeli.

Kıyafetlerinden sıkılmış olabilir: Bebeklere yaz aylarında ince, yüzde 100 pamuklu, açık renklerde ve hafif giysilerin giydirilmesi gerekir. Kapalı yaka, uzun kollu, sentetik ve kalın giysiler aşırı terlemeye neden olur. Hava sıcaklığı dikkate alınmalı, nemli bölgelerde hissedilen sıcaklığın daha çok arttığı unutulmamalı. Sıcak çarpması; güneşte gezmek ile olmaz, sıcak etkisi ile olur. Deniz kenarlarında ve havuzda ileri teknoloji UV korumalı giysi veya mayolar giydirilebilir.

Bebekler de değişime ihtiyaç duyar: Pozisyon, kucak, uyaran değişikliği olabilir. Oyun minderi üzerinde yüzükoyun yatarken sıkılabilir. Sırtüstü çevirip aktivitesinin devamını sağladığınızda sakinleşir. Bir süre sonra tekrar yüzükoyun çevirmenize itirazı olmaz.

Uykusu gelen bebek sinirli olabilir: Hızlıca uyumak isteyebilir. Hele uyku için yardım alıyorsa hemen yardımın sağlanmasını talep edebilir. Yorgun ise kısa sürede uykuya dalacaktır ancak bu arayı ağlayarak doldurabilir.

Eğer bebeğiniz hastaysa ve ağrısı varsa huzursuz bir şekilde ağlayabilir: Her zamankinden farklı görünüyor, ihtiyaçları karşılanmasına rağmen huzursuzluğu deva ediyorsa; sağlık problemi olabileceği akla gelmelidir.

Banyodan sonra bebeklerin altı açık gezmeleri sağlanabilir: Uyku rutini oluşturmak için, uyku öncesi düzenli banyo gerçekten işe yarıyor.
Sıcak yaz günlerinde serinlemek için günde bir-iki defa banyo yapılabilir. Terlediğini fark ettiğinizde özellikle banyo ile terin ciltten uzaklaştırılması isiliği de önler. Yaz aylarında banyo sonrası cildin nemlendirilmesi için banyo yağı yerine daha kremsi nemlendiriciler tercih edilmeli. Yağlar, gözenekleri tıkayabilir ve cildin fazla nemli olmasına neden olabilir. Ciltten hızlı emilen kremler daha uygun olur. Banyo sonrası cildin havalandırılıp soğumasının ve kurumasının sağlanması da cildi rahatlatır. Hatta kullanılan bebek bezleri sentetik yapıda olduğu için altı açılarak bir süre serbest zaman geçirmesi sağlanabilir. Büyük bebeklerin ev içinde serbest, bez olmadan gezmesi sağlanabilir.

10 yaşa kadar güneşten korunma çok önemli: Hayatın ilk 10 yılı, cildin güneşten en çok etkilendiği ve zarar görebileceği dönemidir. Altı aydan küçük bebekler de dahil olmak üzere yüz dahil açık bölgelere güneş koruyucu kullanılmalı. Hipoallerjen, koruma faktörü 30-50 arası ürünler seçilmeli. Güneşe çıkmadan önce uygulanmalı, dışarıda iki-üç saatte bir yenilenmeli. Deniz ve havuz aktivitesi sırasında daha sık tekrarlanmalı veya suya dayanıklı ürünler tercih edilmeli. Şapkalar boyun bölgesini de korumalı. Bebek arabası gölgelikleri, bebeğin hava almasına engel olacak şekilde üzerine kapatılmamalı.

Bebeklerinize dondurma vermeyin: Mama hazırlanması için kullanılan su temiz olmalı, biberonlar sterilize edilmeli. Ek besinler evde hazırlanmalı, dışarından mümkün olduğunca yiyecek verilmemeli. Bebeklerinize dondurma vermeyin. Meyve suları, pişmemiş yiyecekler zarar verebilir. Bebeğinizin yiyeceklerini ve suyunu sıcaktan koruyacak, serin tutacak çantalar içinde yanınıza almanızı tavsiye ederim.CİLDE SÜRÜLEN SİNEK KOVUCULAR BEBEKLER İÇİN UYGUN DEĞİL
Evde pencere teli, cibinlik ile sinek ısırması engellenebilir. Cilde sürülen sinek kovucular bebekler için uygun değildir. Sinek ilaçları toksik olabilir. Odanın iyi havalanıyor olması önemlidir. Yaşadığının çevrede sivrisinek sorun ise bunu lokal yönetim ile görüşmekte fayda olabilir. Hafif sinek ısırıkları sonrası kızarıklık ve kaşıntı olursa doktorunuzun önerdiği kremler kullanılabilir. Eğer daha ciddi şişlik kızarıklık oluyor ise mutlaka ciddi önlemler almak gerekir. ve UVB korumalı güneş gözlükleri kullanılmasını önermekteyiz. Kaliteli derken koruma özelliği olmayan plastik gözlükler tercih edilmemeli.

PARK VEYA DENİZ KENARINDA GEZMEK UYKUYA KATKI SAĞLAR
Size ve bebeğinize son derece faydalı olan yürüyüşler, uyku rutininize de önemli katkı sağlar. Park, bahçe, deniz kenarları tercih edilebilir. Trafiğin yoğun olduğu bölgeler ve kapalı alanlardan uzak durmanızı öneririm. İmkan varsa havuz aktiviteleri, tatilde deniz kenarında vakit geçirilmesi, evde suyla oynamasını sağlayan plastik havuzlar ve su oyuncakları tercih edilebilir. Kaliteli güneş gözlüğü kullanılmasını öneririm.

BEBEK ARABASININ ÜSTÜNÜ PAMUKLU KUMAŞLA ÖRTÜN
Sabah erken saatler bebekler için en uygun saatler olup sıcaktan etkilenmeden açık havada vakit geçirebilirler. Mümkünse dışarıda olunan saatlerde ağaç ve şemsiye altı veya gölgelik oluşturan alanlarda vakit geçirilmelidir. Açık alanda gezerken pamuklu kumaşla kaplı bebek arabaları üzerinde gölgelik olmalıdır. Bebeklere giydirilen geniş siperlikli şapkalar da sıcaktan ve güneşten korur.
BİZE ULAŞIN