Çocukla tatile çıkarken endişelenmeye gerek yok

Bu yıl bebeğinizle tatile çıkacaksanız bazı önlemler almanız şart. Çocuğunuzun sağlığı için; onun yaş grubuna uygun mesafede bir tatil adresi seçmeli, yaz başını veya sezon sonunu tercih etmelisiniz

Çocukla tatile çıkarken endişelenmeye gerek yok
Çoğu anne-baba, çocuklarıyla birlikte tatile çıkacağı zaman endişeye kapılabilir. Oysa ki gerekli önlemler alınıp uygun şartlar sağladığında, keyifli bir tatil geçirmeniz mümkün. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, çocukla keyifli bir tatil geçirmenin püf noktalarını anlattı...

YAKINDA SAĞLIK MERKEZİ OLMALI
Çocuğunuzun yaş grubuna uygun uzaklıktaki uygun tatil yerlerini seçmelisiniz. Ayrıca çok sıcak aylar yerine, yaz başı veya sonu seçilirse, çocuğunuzun sağlığı açısından daha uygun olur. Örneğin bir aylık bir bebeğiniz varsa, uzun bir yolculuğa çıkmamanız daha iyi olur.
2 yaş altındaki bebeklerle tatil yapmak biraz daha zordur. Evin sakin ve sessiz ortamına alışmış bir bebek için değişik ortamlar, hava koşulları ve yolculuk; olumsuz birer etkendir. Sakin ve gürültüsüz yazlık evler, onun için daha uygun olabilir. Yakında sağlık merkezi ve eczane de bulunmalıdır.

UÇAK SEYAHATİ DAHA UYGUN
Ek gıdaya başladıysanız, mutfağı olan devremülk, apart otel veya yazlık evler daha uygun olabilir. Bu şekilde, evde alışılan düzen korunabilir. Daha büyük çocuklar, açık büfesi olan otellerde istedikleri yiyecekleri bulabilir. Bu yaş grubundaki çocuklar için, oyun parkları ve çocuk kulüpleri de oyalayıcı olacaktır.
Okul öncesi çocuklar, daha meraklı ve hareketlidir. Uzun yolculuklarda yönetimleri zor olabilir. Bu nedenle kısa süreli yolculuklar tercih edilebilir. Ufak çocuklar içinse uçak seyahati uygun olabilir. Uçağın kalkışı ve inişi sırasında kulakta oluşan basıncı azaltmak için bebek emzirilir ve su verilebilir. Büyük çocuk ise çiklet çiğneyebilir. Daha büyük çocuklar, özel araç veya otobüs ile yolculuk yapabilir. Trafiğin yoğun olmadığı saatler seçilmelidir. Seyahatin bir kısmının uykuda geçmesi, yolculuğu kolaylaştırır. Yola çıkış saatleri, uyku saatlerine göre planlanabilir. Özel araçla seyahat ediliyorsa, iki-üç saatte bir mola verilir. Yolculuk için tatil süresine ilave bir gün eklenebilir.
Araba yolculuğunda mutlaka çocuğun emniyet kemeri bağlı olmalıdır. Yaş grubu küçük ise araba koltuğu kullanılmalıdır. Yolculuk sırasında direkt güneş ışığından korumalıdır.

YANINIZA OYUNCAK ALIN
Yanınıza yedek giysi, bez, ıslak havlu, mendil, su, mama, oyuncaklar ve kirliler için poşet bulunan küçük bir çanta almanız uygun olur. Böylece aradığınız eşyaları daha kolay bulabilirsiniz.
Eğer uzun süreli bir seyahat planladışsanız, yola çıkmadan önce çocuğunuz mutlaka hekim kontrolünden geçmelidir. Farklı ülkelere gidilecekse ek aşı gerekebilir. Çocuğunuzun sürekli aldığı ilaçlar varsa, yanınıza yeterli miktarda almalısınız.

DÜZENİNİ DEĞİŞTİRMEYİN
Yolculuk öncesinde; beslenme programı ve uyku saatlerinde değişiklik yapılmamalıdır. Çünkü yapılan değişiklikler, çocuğun davranışını etkileyebilir.
Çocuğun, denizde ve havuzda uzun süre direkt güneş altında kalmamasına dikkat edilmelidir. Mutlaka en az 30 faktörlü güneş kremi sürülmeli, geniş kenarlı şapka giydirilmeli, güneş ışınlarının dik gelmediği sabah 10.00-11.00, akşam 16.00-18.00 arasında dışarıya çıkartılmalıdır.
Çocuklar, havuz ve deniz kenarında kesinlikle yalnız bırakılmamalı. Sudan korkan çocuk suya girmek için zorlanmamalı. Uzun süre suyun içinde kalmamalı.
Sivrisineğe karşı uzun kollu, ince kıyafetler tercih edilmeli. Çocuğa uzun paçalı pantolonlar da giydirebilirsiniz.VALİZİNİZDE MUTLAKA BULUNSUN
Kalacağınız gün sayısına uygun açık renkli, kolay yıkanan, ter emici özellikte, pamuklu giyecekler
Yeterince iç çamaşırı ve mayo
Açık renkli şapka
Kolluk, havuz simidi, deniz oyuncakları, havlu, ıslak zeminde kaymayacak türde bir sandalet
Güneş koruyucu krem
Sivrisinek kovucular (Bitkisel olanlar tercih edilebilir.)
Termometre
Pişik kremi
Puset, kanguru
Ateş düşürücü şurup. Araba tutması varsa bunun için önerilen ilaçlar, böcek sokmaları için kaşıntı giderici ilaçlar ve flaster.
BİZE ULAŞIN