Çarşamba 05.07.2017 00:00

Binlerce hasta çocuğa umut oldular

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi mezunu Övgü Sinem Buğan'ın, kronik hastalığı olan çocuklara yardım için iki arkadaşıyla beraber başlattığı "Leyla'dan Sonra" projesi çığ gibi büyüdü.

Binlerce hasta çocuğa umut oldular
ABONE OL

Genç doktor ve arkadaşları, projeyle birlikte hem 3 binin üzerinde kronik hastalığı olan çocuğun dileğini gerçekleştirdi hem de iyilik hareketini Türkiye'deki 44 Tıp Fakültesine taşıdı. Binlerce gönüllüden oluşan ekibin, kan ihtiyacı olan çocuklar için de bir platform kurduğunu söyleyen Buğan, "Onların mutlu olduğunu görmek bizi de mutlu ve motive ediyor. Şu ana kadar kronik hastalığı olan birçok çocuğun dileği bu proje sayesinde gerçek oldu. Amacımız, bu iyilik hareketinin daha çok miniğin hayatına dokunup onlara umut olması." dedi.

BİNLERCE HASTA ÇOCUĞUN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

Çapa Tıp Fakültesi öğrencilerinden Övgü Sinem Buğan ve arkadaşlarının, bundan üç yıl önce Onkoloji servisi ziyareti sırasında kanser hastası 3 yaşındaki Leyla Yiğit ile tanışması ve küçük kızın tek isteği olan bisikletine kavuşamadan yaşamını yitirmesi üzerine başlattıkları iyilik hareketi kısa sürede tüm Türkiye'ye yayıldı. Kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hayallerini gerçekleştirmek için başlayan "Leyla'dan Sonra" projesi bugüne kadar üç binin üzerinde çocuğun dileğini gerçekleştirdi. Projenin Türkiye'deki 44 Tıp Fakültesine yayıldığını ve binlerce öğrencinin de hareketi gönüllü olarak desteklediğini anlatan Buğan, "Hastanelerde kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hikayeleri bizi çok etkiledi. Her birinin kendine özgü hayalleri, dilekleri ve umutları var. Tıp Fakültesi öğrencileri olarak başlattığımız proje sayesinde kronik hastalığı olan birçok çocuğun hayali gerçek oldu. Onların mutlu olduğunu görmek bizi de mutlu ve motive ediyor. Amacımız, bu iyilik hareketinin daha çok miniğin hayatına dokunup onlara umut olması." diye konuştu.

KAN İHTİYACI İÇİN PLATFORM KURDULAR

Tıp Fakültesi öğrencilerinden oluşan gönüllülerin düzenli olarak servislere gidip çocukları ziyaret ettiğini ve muhabbet sırasında hayatta gerçekleşmesini istedikleri dileklerini öğrendiklerini söyleyen genç doktor,şöyle devam etti: "Bu çok istenen bir oyuncak, öğrenme hayalleri kurulan bir enstrüman ya da okunmayı bekleyen bir kitap olabildiği gibi bir ünlüyle tanışıp imzasını almak, bir gezi, bazen de sadece patates kızartması yemek gibi minik bir istek olabiliyor. Başlattığımız projeyle birlikte çocukların bu dileklerini gerçekleştirmek isteyenler için de köprü görevini yürütüyoruz. Başka insanların da projemize katılarak iyilik yapma duygusunu hissettiklerini görünce seviniyoruz. Kan ihtiyacı olan çocuklar için bir platform da kurduk. Ne kadar çok kronik hastalığı olan çocuğa ulaşabilir, onların dileklerini gerçekleştirirsek o kadar çok mutlu olacağız."

Diyarbakır'da yaşayan 16 yaşındaki Epidermolysis Bullosa (Kelebek) hastası olan vücudunda yaralar olduğu için rahat bir şekilde hareket edemeyen, el ve ayak parmakları olmayan Cumali'nin en büyük dileği proje sayesinde gerçek oldu. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Cumali'nin polis olmak istediğini öğrenen tıp fakültesi öğrencileri küçük çocuğu hastanede hiç yalnız bırakmadı. Polis ekiplerini de bizzat Cumali ile tanıştıran ve doğum gününü kutlayan gençler, ona çok sevdiği takımın hediyelerini de armağan ettiler.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Alternatif müziğin duru sesi Lana Del Rey!
Soft müziklerle dingin bir gün...