Kayısı ve havuç güneşten zarar gören cildi yeniliyor

Kayısı ve havuç güneşten zarar gören cildi yeniliyor

Beta-karoten zengini havuç ve kayısı, cildin nem dengesini sağlar. Cildi serbest radikal hasarına karşı korurken, bağırsakları da çalıştırır

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği bugünlerde cildimizi de güneşin zararlı etkilerinden korumak şart. Sağlıklı bir cilt için güneşin zararlı ışınlarından koruyan kremler ve yağlar olmazsa olmaz. Fakat bu koruyucular ile beraber yaz aylarında sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için besinlerin mucizevi güçlerinden de faydalanmak gerekiyor. Güneşin zararlı ışınlarının etkisini en aza indiren besinlerin antioksidan içeriği yüksek olanlar olduğuna dikkat çeken Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey Akansel, cilt sağlığını koruyan besinleri GÜNAYDIN okurları için anlattı...

Kayısı: Kayısı, kendisine doğal sarı rengi veren flavonoidler açısından zengindir. Beta-karoten zengini de olan bu meyve, cildin nem dengesini korur. Güneş, deniz ya da havuz suyunun cildi kuruttuğu bugünlerde kayısıyı tüketmeniz sağlıklı bir alternatif olacaktır. Kayısı, lif oranı da yüksek olduğu için bağırsak çalışmasını hızlandırıyor. Ayrıca yüksek potasyum içeriğiyle kan basıncını dengeliyor ve tansiyonu düşürüyor. Kayısı aynı zamanda diyet dostu bir meyvedir; zayıflama diyeti yapan kişilerde sıklıkla görülen kabızlığın önüne geçerek ve lif içeriğiyle tok tutarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ancak zayıflama niyetinde olanların kayısı porsiyonlarına dikkat etmeleri gerekiyor; iki büyük ya da üç küçük taze kayısı, bir porsiyon meyveye eş değer.

DİYABETLİLER DİKKATLİ TÜKETMELİ
Havuç: Göz sağlığı için faydalarını bildiğimiz havuç da aynı zamanda cilt dostu besinlerdendir. Havuç da kayısı gibi diyetsel beta-karotenin zengin kaynaklarındandır. Havuçtaki beta-karoten cildi güneşe maruz kalma sonucu oluşan serbest radikal hasarına karşı korur. Havuç glisemik indeksi yüksek olan bir sebze olduğu için diyabet hastalarının havucu porsiyon kontrollü olarak tüketmesi gerekiyor.

Yumurta: Yumurta sarısı yüksek miktarda A vitamini içeriyor ve bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı oluyor. Yumurta anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağıdır; yumurtadaki proteinin neredeyse hepsi vücut proteinine dönüştürülüyor. Örnek protein olan yumurta diyetlerde tokluk süresini de uzatıyor. Ancak gün içinde en fazla bir yumurta sarısı yenilmesi besinlerle alınan kolesterolü kontrol altında tutmak için önemli. Daha fazla yumurta yemek isteyen kişiler yumurta beyazını tüketebilir.

Badem: Badem, antioksidan vitaminlerden E vitamininin iyi kaynaklarındandır. Bu sayede ultraviyole ışınlarının oluşturabileceği buruşmaya karşı deriyi korur, aynı zamanda da cildin yenilenmesini sağlar. Badem ayrıca antioksidan etkisiyle güneş ışınlarının zararlı etkileri sonucu oluşan serbest radikallere de karşı koyar. Güneşin zararlı etkileri günde 15-20 adet çiğ badem yiyerek azaltılabilir. Badem ayrıca cilt sağlığını destekleyen minerallerden olan selenyum ve çinko da içerir. Badem içeriğindeki E vitamini ve doymamış yağ asitlerinin etkisiyle kalp sağlığını koruyan besinlerdendir ve lif açısından zengin olduğu için kabızlığı önleyerek sindirim sistemine katkıda bulunur.

Keten tohumu: Bitkisel Omega 3 içeren keten tohumu, cilt sağlığını koruyan besinlerle kombine edildiğinde güneşin zararlı etkilerini azaltıcı yönde etki ediyor. Keten tohumunun sindiriminin kolay olması için öğütülmüş olması tercih edilmeli. Günde iki tatlı kaşığı keten tohumu tüketmek, tek başına cilt sağlığını doğrudan etkilemese de içeriğindeki Omega 3 ile güneş yanıklarının oluşturabileceği zararı azaltır. Keten tohumu tüketmeyen biriyseniz bunun yerine bitkisel Omega 3 içeren ceviz veya semizotu gibi diğer besinlerden de yararlanabilirsiniz.

İKİ PORSİYONA DENK

Mango: Mango da yüksek miktarda A vitamini içeren meyvelerdendir. Mango, A vitamini sayesinde cildi yenilerken içeriğindeki C vitamini antioksidan açısından destek olarak güneş ışınlarından yıpranan cildin toparlanma sürecini kolaylaştırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Mango ayrıca yüksek lif içeriğine sahip olmasıyla da bağırsak hareketlerini artırıyor ve kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı oluyor. Bir orta boy mango yaklaşık iki meyveye denktir.

Kavun: Kavun; beta-karoten, C, E gibi antioksidan vitaminleri içeriyor. A vitamini öncüsü olan beta-karoten cildi yenilerken diğer vitaminler güneş ışınlarının kanserojen etkilerine karşı kalkan oluşturuyor. Vitaminler dışında sodyum, potasyum, magnezyum gibi mineralleri içeren kavun; güneşlenme sırasında terle kaybolan elektrolitleri de sağlıyor ve böylece kişinin halsizleşmesi ve yorgun hissetmesi engelleniyor.

YUMURTANIN YANINDA TÜKETİN

Avokado: Avokado, yüksek E vitamini içeriğiyle ultraviyole ışınların zararlı etkilerine karşı antioksidan görevi görürken bir miktar A vitamini öncüsü de içerdiği için diğer besinlerle beraber bronzlaşmaya yardımcı olur. Faydalı doymamış yağ asitlerini içeren avokadonun yağ içeriği yüksektir, bu yüzden tüketim sırasında kontrol elden bırakılmamalıdır. 1/4 avokado bir tatlı kaşığı zeytinyağı yerine salatalarda kullanılabilir ya da kahvaltıda yumurta ile beraber tüketilebilir.

Cilt sağlığını koruyan smoothie 1

Tek kişilik

2 adet havuç
1 adet haşlanıp soğutulmuş pancar
1 adet elma
Maydanoz
5 yaprak ıspanak Hepsi blenderdan geçirilir.

Smoothie 2

İki kişilik

2 adet kayısı
1 adet şeftali
1 adet mango
5 yaprak ıspanak
1 şişe maden suyu Hepsi blenderdan geçirilir.

Smoothie 3

Tek kişilik

2 dilim kavun
2 adet salatalık
1/2 limon suyu
1 şişe maden suyu Hepsi blenderdan geçirilir.

Cildin nemini koruyan salata

Tek kişilik

5-6 yaprak ıspanak
1/4 avokado
60 gram beyaz peynir ya da 6 kaşık lor peyniri
5-6 adet çeri domates
1 tatlı kaşığı zeytinyağı Bu salata, yanında 1-2 dilim ekmek ile ana yemek olarak yenilebilir.
BİZE ULAŞIN