Burun estetiği hakkında merak ettikleriniz

İletişim ve etkileşimde fiziksel görünüm önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Pekdemir, burun estetiğini anlattı.

Burun estetiği hakkında merak ettikleriniz

Estetik operasyonlar içinde en çok merak edilen konulardan biri hiç kuşkusuz '' burun estetiğidir.'' İletişim ve etkileşimde fiziksel görünüm önemli bir yer tutar. Burun, yüzün tam ortasında yer aldığı için aynaya baktığımızda dikkatimizi ilk burnumuz çeker ve onu incelemeye başlarız. Ayrıca, burun yüz hatlarının armonisi(uyumu) ve güzelliğin yansıması açısından son derece önemlidir.

Bu konuya böyle bir giriş yapışmışken hastalarımın en çok merak ettikleri ve bilmesi gerekenleri paylaşmak isterim. Burun estetiğinde en önemli noktalardan biri burnun fonksiyonel burun olmasıdır. Çünkü estetik operasyon ne kadar başarılı yapılmış olursa olsun eğer o burun fonksiyonel değil ise o başarı bir hiçtir. Fonksiyonel kısmını tamamladıktan sonra burnumuzun estetik kısmına gelebiliriz diye düşünüyorum.

Burun estetiğinde literatürde birçok farklı teknik belirtilmiş olsa da en çok kullanılan 2 teknik AÇIK ve KAPALI tekniktir. Açık teknik kapalı teknikten sonra planlanmıştır. Açık teknikte burun ucundan insizyonlar(kesi) yapılır. Burnun anatomik ve kartijal yapısının tam olarak görerek işlem yapmasına el verir.

Kapalı teknikte ise burun içinden insizyonlar yapılarak yapılan bir işlemdir. Her iki tekniğinde kendi arasında avantajları dezavantajları vardır. Önemli olan her iki avantajlardan faydalanarak dezavantajları en aza indirmektir. Kullanılacak tekniği hastaya göre belirlemek de diğer bir önemli noktadır. Çünkü benim bu konudaki düşüncem '' Teknik hasta seçmez, hasta teknik seçer.''

Her iki teknikte de yapılan estetik operasyonlarımın başarı kriteri ameliyat olan kişiyi ilk kez gören birinin ameliyat olduğunu anlamamasıdır. Eğer bu durum sağlanırsa doğallık sağlanmış olur.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYAT SONRASI

-Hastalarımız genellikle aynı gün içinde hastaneden taburcu olur.

-Ortalama 3-5 içerisinde burun içinde bulunan silikon tamponlar çıkarılır.

-7 ila 10 gün içerisinde burun üstünde bulunan burun koruyucusu çıkarılır.

-Hastamız bir haftadan sonra sosyal hayatına iş hayatına dönebilir.

-Tam iyileşme 6 ay ile 1 seneyi bulabilmektedir.

Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Pekdemir

BİZE ULAŞIN