Obezite birçok hastalığa sebep olabiliyor

Obezite birçok hastalığa sebep olabiliyor

Obezite sadece fiziksel olarak hareket sıkıntısına neden olmanın yanı sıra çok sayıda yandaş hastalığa da neden olabiliyor.

  • Sağlık
  • Cuma 28.07.2017 17:09

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar: "Eğer aşırı kilolarınız varsa ve diyet ile egzersiz yapmanıza rağmen bir türlü veremiyorsanız, bu yüzden hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edemiyorsanız obezite cerrahisinden destek almanız gerekebilir. Normal kilonuzun 45 kilo üzerindeyseniz ve beraberinde aşırı kiloya bağlı çok sayıda tıbbi rahatsızlık yaşıyorsanız siz de obezite risk grubuna dahilsiniz demektir."

MORBİD OBEZİTE CİDDİ BİR RAHATSIZLIKTIR!

"Aşırı kilo sadece kişilerin hareket kabiliyetini düşürmekle kalmaz aynı zamanda çeşitli tıbbi rahatsızlıklara da yol açarak hayati risk oluşturur. Morbid obezite en başta şeker hastalığı olmak üzere yüksek tansiyona, uyku apnesine, reflü rahatsızlığına, kireçlenmelere ve çeşitli kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Morbid obezite teşhisi vücut kitle indeksi hesaplaması ile çeşitli tıbbi testler yapılarak konulur. Vücut kitle indeksi hesaplamasının ardından kişinin kilo fazlası ideal kilosunun 45 kilo üzerinde çıkarsa morbid obezite risk grubuna girer. Ayrıca aşırı kilonun kişide neden olduğu diğer tıbbi rahatsızlıkları tespit etmek için kontroller de yapılır. Aşırı kilo alınmasının sebebi tıbbi bir rahatsızlık ise öncellikle bu hastalığın tedavi edilmesi sağlanır. Aşırı kilolardan kurtulmak için öncellikle alanında uzman bir diyetisyen ve egzersiz uzmanlarından destek alınmalıdır. Uzman desteğine rağmen kilo verilememişse ya da az miktarda verilip hemen geri alınıyorsa cerrahi tekniklere başvurulmalıdır."

CERRAHİ TEKNİKLER İLE OBEZİTE TEDAVİSİ

"Morbid obezite tedavisinde genellikle bariatrik cerrahiyle midenin hacmi küçültülür veya emilimi azaltılır. Obezite cerrahisinde laparoskopik (kapalı) veya robitik cerrahi tekniklerinden faydalanılır. Bu tekniklerde 1-2 dikişlik kesiler içinden geçirilen mikro görüntüleme aletleri aracılığı ile görüntü büyütülerek ekrana yansıtılarak ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında hiçbir ağrı veya sızı hissedilmez. Operasyon ile midenin hacmi küçültülür, midenin açlık hormonunu ghrelin salgılayan kısmı alınır ve midenin emilimi azaltılır. Bariatrik ameliyatlarda midenin sinirlerine ve mide kapakçığına dokunulmaz. Bu sayede mide normal işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam eder."

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar "Laparoskopik cerrahi teknik yani kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda iyileşme süreci oldukça kısalır. Hasta gündelik yaşantısına çok çabuk döner. Obezite ameliyatlarından önce hastaya endoskopi, ultrasonografi, kan tahlilleri ve metabolik değerlendirme testleri yapılır. Ardından hasta operasyona alınarak laparoskopik veya robotik görüntüleme teknikleri ile ameliyat edilir. Operasyondan sonra kilo verme yaklaşık 2 yıl boyunca düzenli olarak devam eder. Bu süre içinde %50 ile %80 oranında kilo kaybı yaşanması sağlanır. Morbid obezite tedavisinde aşırı kilosu olup, bu kiloları veremeyen hastalarda uzun süreli kilo vermede bariatrik cerrahi en etkili yöntemdir. En önemlisi obezite tedavisi ile birlikte hastanın diyabet, tansiyon, kolesterol ve uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarında da aynı oranda iyileşme sağlanır."

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar

BİZE ULAŞIN