2 yaşından sonra sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar

2 yaşından sonra sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar

0-2 yaş döneminde yetişkin desteğine ihtiyaç duyan çocuklar, 2 yaşından sonra giderek bağımsızlaşmaya başlar, sosyalleşmek isterler. 3 yaşla beraber akranlarıyla birlikte olma ihtiyacı da artar

Okulların açılmasına 1.5 ay var. Ailelerin bugünlerdeki en önemli gündem konusu ise 'Çocuğuma anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliyim?' sorusu... FMV Işık Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü uzmanları, anaokulu seçiminin önemi ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Okul öncesi eğitim neden önemlidir?
Çocuklar, bilişsel, fiziksel ve sosyal açıdan 6 yaşına kadar gelişimlerini büyük ölçüde tamamlamış olurlar. Bu dönemde, kendilerini bekleyen uzun okul hayatına en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için okul öncesi eğitim kurumlarından alacakları destek büyük önem taşır. Çocuğun bu dönemde anne-babadan bağımsızlaşma, sosyal rollerin öğrenilmesi, okula uyum, potansiyelini ortaya koyma gibi bilişsel, sosyal ve fiziksel alanlardaki becerileri kazanması ancak uygun öğrenme ortamlarında mümkün olacaktır. Bu dönemde özellikle kendini kabul, özgüvenini geliştirme, ben kavramını oluşturma, merakını giderme, hayal ve isteklerini açığa vurma gereksinimleri de karşılanmış olur.

3 YAŞINDAN SONRA İHTİYAÇ ARTIYOR

Çocuklar kaç yaşında anaokuluna başlamalı?
36 ayını dolduran çocuklar anaokuluna başlamalıdır. 0-2 yaş döneminde yetişkin bakımı ve desteğine ihtiyaç duyan çocuklar, 2 yaşından sonra giderek bağımsızlaşmaya başlar ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Paralel oyun döneminden kooperatif oyun denilen döneme geçen çocuğun 3 yaşla beraber akranlarıyla birlikte olma ihtiyacı giderek artar.

Okulun eğitim sistemi ve eğitim materyalleri nasıl olmalı?
Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan çeşitli eğitim modelleri var. Bu eğitim modelleri farklı kültürlerden geldikleri için bizim kültürümüzde uygulandığında problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca her eğitim modeli, artılara ve eksilere sahiptir. Tek bir eğitim modeli yerine her eğitim modelinin kültürümüzle ve eğitim felsefemizle uyumlu yönlerini alarak kendi kültürümüze uygun hale getirmek gerekir. Eğitim programı, çocukların bireysel farklılıklarına cevap verecek şekilde düzenlenmeli. Bazı çocuklar görerek, bazıları dokunarak, bazıları ise duyarak öğrenmeye ihtiyaç duyar. O nedenle eğitim ortamı ve eğitim yöntemlerinde farklı öğrenme stilleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılan materyallerde güvenlik, hijyen ve çocukların yaşlarına ve gelişimlerine uygunluğu vb. koşullara dikkat edilmelidir.

PSİKOLOG YOL GÖSTERİCİ OLMALIDIR

Okul bünyesinde düzenli olarak pedagog ya da psikolog bulunmalı mı?
Okul bünyesinde düzenli bir şekilde pedagog ya da psikolog bulunması; çocukların gelişimlerinin gözlemlenmesi ve takibi, velileri bilgilendirilmesi açısından çok önemlidir. Okul psikoloğu, velilerin desteğe ihtiyaç duydukları alanlarda onlara yol gösterici olmalıdır. Okul öncesi çocukların çeşitli alanlardaki yeterliliklerini ve gelişimlerini değerlendirmek amacıyla kullanılan test ve envarterleri uygulayabilme donanımına sahip olmalıdır.

Anaokulu öğrencileri ilkokula nasıl hazırlanmalı?
İlkokula hazırlık, akademik hazırlığın yanı sıra duygusal, davranışsal ve özbakım becerileri açısından da hazır bulunuşluk gerektirir. Bu nedenle çocukların tüm gelişim alanları desteklenerek, özbakım becerileri açısından kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, dikkatini toplayıp sürdürebilen, iletişim, dinleme ve kavrama becerileri gelişmiş olarak ilkokula geçmesi uygun olacaktır.

Öğrencilerin anaokulundaki beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?
Okul ortamı öncelikle çocuklara doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmalıdır. Menülerde tüm besin gruplarının orantılı olarak yer alması gerekir. Bu menülerin tek kişinin inisiyatifiyle hazırlanması yerine, diyetisyenin, gerektiğinde anaokulu öğretmeninin de içinde bulunduğu bir ekip ile hazırlanması daha uygundur.

Uzman Klinik Psikolog Berra Baş/ Medical Park Bahçelievler Hastanesi
Anaokulu eve yakın olmalı

2-6 yaş arasındaki çocukların, zihinsel gelişiminin desteklenmesi ve sosyal olarak uyumlu davranışlar geliştirebilmesi için muhakkak anaokulu tarafından desteklenmesi gerekir. Sonbahar dönemi yaklaştıkça gündeme gelen anaokulu seçiminde, çocukların kendini güvende ve mutlu hissedebileceği bir yer seçmek için;
1. Anaokulunda mutlaka tam gün boyunca görevli bir uzman klinik psikoloğun ve/veya uzman psikolojik danışmanın bulunması,
2. Aktivitelerin içerik bakımından yaşa uygun ve nitelikli olması (satranç, dans kursları, yabancı dil eğitimi vb.),
3. Anaokulu sonrasında da çocukların çeşitli sosyal organizasyonlarda bir araya gelmelerinin sağlanması (hayvanat bahçesini ziyaret etmek, doğum günü organizasyonlarına katılmak, pikniğe gitmek gibi)
4. Anaokulunun, ikamet edilen yere yakın olması,
5. Eğer anaokulu servisle ulaşılabilecek bir uzaklıktaysa, servisteki görevlilerin mutlaka psikolojik olarak kontrollerinin yapılmış olması,
6. Baskıya dayanan bir eğitim sisteminden ziyade çocuklarda bulunan merak duygusunu, yaratıcı düşünme becerisiyle birleştiren bir müfredatın uygulanması,
7. Anaokulunda çocuklarla ilgilenen kişinin kesinlikle öğretmen olduklarından emin olunması, gerekirse diplomanın sorulması önem kazanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz
Okulları çocuğunuzla birlikte gezin
Anaokulu seçerken Milli Eğitim'den ruhsatı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
Anaokulu seçerken öncelikli olarak çocuğunuzun beğenmesini sağlayın. Bu nedenle sizin düşündüğünüz anaokullarını beraber gezerek tepkisini ölçün.
Anaokulu pedagogunuzdan düzenli olarak çocuğunuz hakkında bilgi alın.
Okullar başlamadan çocuğunuza genel bir check-up yaptırın. Bu onun okula daha sağlıklı başlamasını sağlayacaktır.
Çocuğunuza mutlaka göz muayenesi yaptırın. Olası bir göz problemi onun okuyamamasına, hatta yazmasında bile sorunlara neden olabilir.
Kan sayımı yaptırın. Çabuk yoruluyor, halsiz kalıyor, nefes alıp verme sorunları varsa kansızlık problemi yaşıyor olabilir. Bu sorun onun arkadaşlarıyla özgürce oynayamamasına, derslerde dikkat dağınıklığına neden olabilir.
Okula hazır olup olmadığını takip edin. Anlattığınız hikayede 'Kim, ne, nerede, nasıl, niçin, ne zaman' sorularını cevaplayıp cevaplamadığını kontrol edin.
Çocuklarınızı zeka geliştirici oyunlara yönlendirin. Kızmabirader, bil bakalım, emlak oyunları, jenga, 100-500 parçalı puzzle'lar, maketler, monopolly, tabu, çılgın çubuklar, amiral battı sayabileceğim birkaç tanesi...
Anaokuluna gitmek istemeyen çocuğunuza karşı net ve kararlı durun. Bu duruşunuzu sergilediğiniz halde bir ayı bulan ağlamalarda mutlaka uzman desteği isteyin.
Okullar açılmadan uyku düzeninizi planlamaya başlayın. Bu sayede okul dönemi bu krizden kurtulmuş olursunuz.

BİZE ULAŞIN