Hamile kalamıyorsanız nedeni bu olabilir

Hamile kalamıyorsanız nedeni bu olabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda, diş eti sorunu olan kadınların hamile kalma şansları 4 kat daha düşük olduğu ortaya çıktı. Çünkü uzmanlar, bakterilerin yumurtlamayı ve embriyonun implantasyonunu önlediğini belirtiyorlar.

  • Sağlık
  • Pazartesi 31.07.2017 17:31
Kadın hastalıkları ve tüp bebek uzmanları özellikle kadınları ilgilendiren hamilelik konusunda önemli şu bilgileri verdiler,

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek uzmanları, "Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar diş etlerine dikkat etmeli ve düzenli olarak kontrol ettirmeli. Diş eti enfeksiyonuna sebep olan bakteriler gebe kalma sürecini uzatıyor.

Dişeti hastalığına neden bu olan bakteri (P. Gingivalis) tükrükte bulunuyor ve bir yıl içindeki gebelik şansını 3 kat azaltıyor. Bu bakteri hem diş etlerini hem de altında bulunan kemik dokusunu enfekte ederek gebe kalma olasılığını 4 misli azalttığını belirttiler.

Kısırlık bile yapıyormuş!

Diş problemi ve kısırlık arasındaki bağlantı Helsinki Üniversitesi'nde yapılan araştırmayla da kanıtlandı. Araştırmacılar 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı, gebe kalmaya çalışan 256 kadını çalışmaya dahil ettiler.

Ağız – diş ve jinekolojik muayeneleri yapıldı.12 ay boyunca gebelik durumu takibe alındı.

Bir yılsonunda gebe kalamayan kadınların tükürüğünde en sık saptanan bakteri P.Gingivalis'ti. Gebe kalma oranı, dişeti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlarda 4 kat daha fazlaydı" ifadesi kullanıldı.(Milliyet)

BİZE ULAŞIN