Damarları dolaşıp hedefe ulaşacak

Çinli bilim insanları kan damarlarında dolaşan bir robot geliştirdi. “Nanoyüzücüler” olarak da adlandırılan robotlar ilacı hedef organa nokta atışıyla iletecek. İlaçların yan etkileri de en aza indirilmiş olacak

Damarları dolaşıp hedefe ulaşacak
Harbin Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacıların yüzücülerden esinlenerek icat ettiği nano-robotlar ilaçların ilgili organa doğrudan ulaşmasını sağlarken ilacın yan etkilerini de azaltmış olacak. Nano-robotlar bu nedenle özellikle kanser türlerinde umut verici gelişmelerden biri olarak kabul ediliyor. Sonuçları Nano Letter isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışmada nano-robotların üç bölümünün olduğu belirtiliyor. Robotlar kollarını kullanarak serbest yüzme tekniğini taklit ediyor.

İKİ KAT DAHA HIZLI
5 mikrometre boyundaki robot 3 ayrı parçadan oluşuyor. Robotu oluşturan silindirik üç parça birbirine iki menteşeyle bağlanıyor. Robotun altın gövdesinde nikelden yapılan iki kol bulunuyor. Nanorobotlar dışarıdan etki eden manyetik bir alan sayesinde kontrol edilebiliyor. New Scientist isimli bilimsel dergide yayımlanan haberde dünyaca ünlü yüzücü Michael Phelps ile nano-robot ilginç bir şekilde karşılaştırılıyor. Robotun bir olimpik havuzu bir seferinde kat etmek için iki ay süre harcayacağı ancak Phelps'in bu sürede 5 milyon kez havuzu baştan başa yüzebileceği belirtiliyor. Ancak nano-yüzücü kendi boyutuna göre oldukça hızlı. 10 mikrometre hızıyla kan damarları içinde ilerleyebilen yeni nano-robot daha önce geliştirilen ve saniyede 5.5 mikro metre hızla yüzebilen eski nano-robotlardan iki kat daha hızlı.
BİZE ULAŞIN