Kolon kanseri tedavisi

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege kolon kanseri tedavisini sizler için anlattı.

Kolon kanseri tedavisi

Kolon kanseri, kalın bağırsaklarda tümör gelişmesi durumunda oluşur. Tüm dünyada en yaygın kanser türleri arasındadır. Bununla birlikte teşhis ve tedavideki ilerlemeler sayesinde başarı oranı en yüksek kanser türlerinden biridir. Kolon kanseri yaygın olarak 50 ile 75 yaşları arasında görülür. 50 yaşından itibaren düzenli olarak kontrollerin yaptırılması tavsiye edilir. Kolon kanseri kalın bağırsağı etkiler ve genellikle bağırsak duvarında poliplerle başlar. Belirtiler bir sonraki aşamaya kadar görünmeyebilir, ancak belirtiler yaygın olarak gastrointestinal problemler ile ortaya çıkar. Tedavi kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat kombinasyonunu içerir, muhtemelen kolostomi ile sonuçlanır. Yüksek lifli, az yağlı bir diyetle sağlıklı bir yaşam biçimi, kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir ve tarama, erken safhalarda bunu tespit edebilir.

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ DİKKATE ALINMALI!

Çoğu zaman en erken evrelerde semptomlar yoktur, ancak kanser ilerledikçe semptomlar gelişebilir. İshal veya kabızlık, dışkı renginde değişiklikler, gevşek ve katı dışkı, rektal kanama veya dışkıda kan, karın ağrısı, kramplar, şişkinlik veya gaz, bağırsak hareketi sırasında ağrı, zayıflık ve yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı, irritabl bağırsak sendromu (IBS), demir eksikliğinden kaynaklı anemi sayılabilir.

KOLON KANSERİNİN ÇEŞİTLİ SEBEPLERİ OLABİLİR

Normal olarak, vücut hücreleri düzenli bir büyüme, bölme ve ölüm sürecini takip eder. Kanser, hücreler büyüdükçe ve ölmeden kontrol edilemez biçimde bölünürler. Kesin nedeni bilinmese de birkaç faktör etkili olabiliyor. Kolon kanseri genellikle kalın bağırsakta bulunan prekanseröz polipe aittir. En yaygın polipli tipleri adenomlar ve hiperplastik polipler sayılabilir. Bu poliplerin bazıları, tedavinin erken safhalarında çıkarılamazlarsa, zamanla malign kolon kanserine dönüşebilirler.

Genetik hasar varsa veya DNA'daki değişiklikler hücre bölünmesini etkiliyorsa, kontrolsüz hücre büyümesi meydana gelebilir. Genetik yatkınlık aile üyelerinden devralınabilir, ancak çoğu kolon kanseri aile geçmişi olmayan kişilerde görülür.

Yaş, kolon kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Vakaların yaklaşık % 91'i 50 yaşın üstündedir. Kolon kanseri, yerleşik yaşam tarzı olan kişilerde, obezite olanlarda ve tütün kullananlarda daha olasıdır. Kolon sindirim sisteminin bir parçası olduğu için diyet önemli bir faktördür. Lif azlığı, yağ oranı yüksek, kalori, kırmızı et, alkol ve işlenmiş etlerden oluşan beslenmelerde, kolon kanseri riski yüksektir.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİNDE BAŞARI ÇOK YÜKSEK

Doç. Dr. Bahadır Ege; tedavi, kanserin türüne ve evresine, hastanın yaşına, sağlık durumuna ve diğer özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hiçbir kanser türüne tek bir tedavi uygulanmaz, ancak kolon kanseri için en yaygın seçenek cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir. Kolon kanseri tedavisinde hastalığın yerleşimine göre kalın bağırsağın bir bölümü geride tümör dokusu kalmayacak şekilde çıkartılır. Kolon kanserlerinde uyguladığımız ameliyat öncesi radyoterapi ile hem ameliyat sonrası tam tedavi oranı artmakta hem de stoma gereksinimi oldukça azaltılabilmektedir. Rektum kanserlerinde uygulanan total mezorektal eksizyon yöntemi ile uzun vadede tümör eradikasyonu ve uzun yaşam sürelerine ulaşılabilmektedir. Unutmayın kolon kanserinden korunmanın en önemli yolu bol posalı diyet ve düzenli aralıklarla yaptırılan kolonoskopidir."

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege

BİZE ULAŞIN