Burun estetiğinin başarısı nasıl ölçülür?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk burun estetiğinin başarısının nasıl ölçüldüğünü sizler için anlattı.

Burun estetiğinin başarısı nasıl ölçülür?

Burun estetiğinin başarısı öncellikle fonksiyonel açıdan sağlıklı, estetik açıdan ise doğal görünmeyle ölçülebilir. Rinoplasti burundaki eğrilik, asimetri, kemer ya da orantısızlık gibi şekil bozukluklarını gidererek daha doğal bir görünüme kavuşulmasını sağlar. Ameliyatta ayrıca burundaki şekil bozukluğunun neden olduğu solunum problemleri de tedavi edilir.

Estetik cerrahinin sunduğu imkanlar ile rinoplasti ile burundaki her türlü sorun başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Rinoplasti ile burun büyüklüğü, şekli, konturları, burun delikleri ya da burun ucu düşüklüğü gibi sorunlar giderilebilir. Rinoplasit operasyonları hastanın ihtiyacına göre kişiye özel olarak uygulanır. Operasyona başlamadan önce hasta cerrah tarafından muayene edilir, hastanın şikayeti ve beklentileri öğrenilir. Burundaki sorun, hastanın beklentileri ve yüz üzerinde yapılan altın oran hesaplamaları ile ideal burun tasarımı yapılır. Altın oran hesaplamasında hastanın yüz tipi, kilosu, yüz hatları, göz ve çene mesafesi temel alınarak uygulanacak burun yapısına karar verilir. Bu aşamada en önemli nokta hasta ve cerrahın ortak bir karara varabilmesidir. Günümüzde 3D tasarım teknikleri ile bilgisayar ortamda hastanın kendi görüntüleri üzerinde yeni burnun tasarımı yapılır. Ve mask, hologram ya da benzeri şekillerde ameliyattan önce hastaya gösterilebilir.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Rinoplasti burunda düzeltilmesi gereken işlemin zorluk derecesine göre genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Operasyon ortalama 1 saat sürer. Burun estetiği temel olarak açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olmak üzere iki yöntemle yapılır. Açık burun estetiğinde burun deliklerinin arasındaki cilde bir kesi yapılarak burun derisi kaldırılır ve işlemler burun yapıları görülerek yapılır. Kapalı burun estetiğinde ise, diğerinin aksine ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden açılarak ameliyat kaleme benzer hassas cihazlarla gerçekleştirilir. Kapalı burun estetiği kırmadan dikişsiz ameliyat olma seçeneği sunar. Dokular daha az hasar gördüğü için daha az morluk ve ödem oluşur. Bu sayede iyileşme süreci de çok kısa sürer

Burundaki en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Burun estetiği operasyonları burnunda nefes alma ve estetik problemi olan herkese uygulanabilir. Bunun için kişinin genel sağlığının yerinde olması yeterlidir. Kaza gibi nedenlerle burnun şekli değişmişse, yüzde orantısız duruyorsa, kemer varsa, burun eğri ya da çarpık duruyorsa, burun delikleri aşırı dar ya da aşırı genişse, şekil bozukluğundan kaynaklı burun tıkanıklığı sorunu varsa, burun ucu aşağıya doğru sarkık, kalın, geniş ya da top şeklindeyse kişi rahatlıkla estetik cerrahiden destek alarak burun estetiği yaptırabilir.

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk: Burun yüz güzelliğini belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Hastalar burunlarındaki sorunlardan dolayı rahatsızlık duyuyor ve aynanın karşısına geçtiklerinde ya da çekilen fotoğraflardaki görünümlerinden rahatsızlık duyuyorlarsa rinoplastinin kendilerine sunduğu tedavi seçeneklerinden faydalanabilirler. Daha doğal bir görünüme ve daha sağlıklı bir ruh haline kavuşabilirler.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

BİZE ULAŞIN