Kişisel temizliğini kendi başına yapmayı öğrenmeli

Çocuğunuzun kendi başına iş yapma becerisini geliştirin. İlkokula başlayacak olan çocuğunuz tuvalet temizliği, elleri yıkama ve kurulama, kendi başına yemek gibi yetileri kazanmış olmalı

Kişisel temizliğini kendi başına yapmayı öğrenmeli
Okulların açılmasına kısa bir zaman kaldı. Verimli bir eğitim-öğretim yılı geçirmek istiyorsanız, önce çocuğunuzun sağlığını gözden geçirin. Başarısız olan çocuğunuzun belki de gözleri iyi görmüyordur. Böyle olaylara karşı önceden önleminizi alın ve okullar açılmadan önce çocuğuzun gözden dişe, genel sağlık kontrolünü yaptırın. Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, okulların açılmasına az bir süre kala ailelere tavsiyelerde bulundu...
Anaokulu seçerken Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ruhsatı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
Çocuğunuz anaokuluna başlayacaksa, mutlaka onun gideceği okulu beğenmesini sağlayın. Bu nedenle sizin düşündüğünüz anaokullarını beraber gezerek tepkisini ölçün.
Anaokulu pedagoğunuzdan düzenli olarak çocuğunuz hakkında bilgi alın.
Okullar başlamadan çocuğunuza genel bir check-up yaptırın. Bu, onun okula daha sağlıklı başlamasını sağlayacaktır.SORULARI CEVAPLAYABİLİYOR MU?
Kan sayımı yaptırın. Çocuğunuz çabuk yoruluyor, halsiz kalıyor, nefes alıp verme sorunları yaşıyorsa; kansızlık problemi olabilir. Bu sorun; onun arkadaşlarıyla özgürce oynayamasına, derslerde dikkat dağınıklığı yaşamasına neden olabilir.
Okula hazır olup olmadığını takip edin. Anlattığınız hikayede 'Kim, ne, nerede, nasıl, niçin, ne zaman?' sorularını cevaplayıp cevaplayamadığını kontrol edin.
Çocuklarınızı zeka geliştirici oyunlara yönlendirin. Kızma birader, bil bakalım, emlak oyunları, jenga, 100-500 parçalı puzzler, maketler, monopolly, tabu, çılgın çubuklar, amiral battı sayabileceğim birkaç tanesi...
Anaokuluna gitmek istemeyen çocuğunuza karşı net ve kararlı durun. Bu duruşunuzu sergilediğiniz halde bir ayı bulan ağlamalarda mutlaka uzman desteği isteyin.
Okullar açılmadan uyku düzenini şimdiden planlamaya başlayın. Bu sayede okul dönemi bu krizden kurtulmuş olursunuz.

TUVALET EĞİTİMİ BİTMİŞ OLMALI
Okullar açılmadan önce okul arkadaşlarıyla görüşmesini sağlayın. Böylece okula adaptasyon süreci kısalır.
Okullar açılmadan önce defter-kitaplarını onun görebileceği yerlere çıkarın.
İlkokula başlayacak çocuğunuzun mutlaka tuvalet eğitimini tamamlamış olmalı.
Çocuğunuzun özbakım becerilerini destekleyin. Tuvalet temizliği, elleri yıkama ve kurulama, kendi başına yemek gibi yetileri kazanmış olmalı.
Kendi kendine iş yapabilme becerisini geliştirin. Ondan istediğiniz bir işi 15-30 dakika arasında kendi başına yapmasını isteyin. Yapamazsa, aşamalı olarak ona destek vererek bu süreyi kazanmasını sağlayın.
Sorumluluk becerisini geliştirin. Odasını toplama, yemek tabağını mutfağa götürme ya da evdeki ufak bir saksı çiçeğinin bakımı... Bırakın bunu çocuğunuz yapsın.
Kurallara uyma, sıra bekleme, arkadaş ilişkisi kurabilme ve devam ettirebilme becerilerini kazanmış olması için bu yetileri öğretecek şekilde davranın.
Sağlıklı bir benlik algısı için kendine ait odası olmasını sağlayın. Bu, onun okul dönemi sorumluluklarını daha çabuk yüklenmesini sağlayacaktır.SÜREKLİ 'BÜYÜDÜN ARTIK' DEMEYİN!
Çocuğunuza kaybetmeyi de öğretin. Esas olan kaybettiği şeye üzülmek değil, buradan çıkarması gerekli dersi fark etmesini öğretmenizdir.
Okula başlayacak çocuğunuzun drama, müzik, jimnastik, bale gibi sanatsal etkinliklere katılımını sağlayın.
Çocuklarınıza birden bire büyümüş gibi davranmayın. Çelişkili tutumlar göstermeyin. Ödevlerini yapmasını istediğinizde 'Sen büyüdün artık' derken, konuşmalarınıza katılmak istediğinde 'Sen küçüksün' diyerek reddetmeyin.
Her şeyden öte kendine olan özgüvenini destekleyin.
Okulu korkulacak değil, sevilen bir yer olarak göstermeye çalışın.
Eğer çocuğunuz, b-d-p-6-9 gibi sembolleri karıştırıyorsa, öğretmeniniz onu uzun süre dinleyemediğini sürekli bir şeylerle oynadığını söylüyorsa, olduğundan büyük ya da küçük yazılar yazıyorsa, yazıları okunamayacak kadar kötü ise, sınıfın hep gerisinde kalıyorsa, okurken heceleri birleştiremiyorsa, sürekli uyum sorunları yaşıyor ise mutlaka bir uzmandan görüş almanızı öneririm.

ÖDEVLERİ MASASINDA YAPSIN
Ödev yapma alışkanlığını kazanmasını sağlayın. Ödevlerini siz değil, kendisinin yapması konusunda yönlendirin
Mutlaka çalışma masası kullanmasını sağlayın. Çalışma ortamının olabildiğince az uyaranlı ve sade olmasına dikkat edin.
Televizyon, internet, bilgisayar oyunlarının sürelerini sınırlandırın. Günde maksimum bir saat kullanmasına izin verin.
Çocuğunuzun hayatını derslere endekslemeyin. Her şey ders ve okul gibi göstermeyin. Ona, boş zamanlarını faydalı etkinliklerle değerlendirmesi gerektiğini öğretin.
Aile içi etkinliklere mutlaka vakit ayırın. En azından haftada bir-iki defa televizyonu ve telefonu kapatarak çocuğunuzla oyun oynayın.
Mutlaka bir spor dalına yönlendirin.
Okuma sevgisini kazandırmaya çalışın. İstediği kitapları alın, okuduğu kitaplar hakkında tartışın.
Ezber eğitimden çok, yaşayarak öğrenme esasına göre yönlendirin. Olabildiğince deney yapma imkanı verin.
Karar verme, zorluklarla baş edebilme, planlama, dikkatli dinleme becerisi, bakış açısını değiştirebilme becerilerini geliştirmeye çalışın.
BİZE ULAŞIN