20 kilo olan bir çocuğun çantası 3 kiloyu geçmemeli

Yanlış çanta seçimi, çocuğun omurga sağlığını olumsuz etkileyebilir. Sırt çantası ve içindeki ağırlıkların toplamı, vücut ağırlığının yüzde 15’inden fazla olmamalı. Yani 20 kilo olan bir çocuğun çantası, üç kiloyu geçmemeli

20 kilo olan bir çocuğun çantası 3 kiloyu geçmemeli
Sırt çantalarının ergonomik olması, doğru ve uygun şekilde kullanılması halinde okul çocukları için güvenli ve yararlı olduğunu belirten uzmanlar, "Aksi halde sırt çantası, okul çağındaki çocuklarda görülen bel ağrısının en sık nedenleri arasındadır. Sırt çantaları, hem doğrudan mekanik yüklenmeyle, hem de duruşu (postürü) bozarak bel ağrısına neden oluyor. Duruş bozukluğunun ve omurga eğriliğinin (skolyoz), solunum sistemi ve kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etkileri var" diyor.
İstanbul Ortopedi Merkezi'nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Yılmaz, okul çağındaki çocuklara çanta seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...
Okul çocuklarında yapılan araştırmalar, bel ağrısı ile sırt çantası arasında ilişki olduğu göstermiştir. Amerika'da okul çocukları arasında sırt çantasına bağlı zorlanma ve yaralanmalarda 1996 yılından beri yaklaşık yüzde 300 artış olduğu bildiriliyor.
Sırt çantaları ergonomik olarak tasarlanmışsa ve doğru şekilde kullanılıyorsa, güvenli ve yararlıdır. Aksi halde sırt çantası, okul çağında bel ağrısının en sık rastlanan nedenleri arasındadır. Sırt çantaları; hem doğrudan mekanik yüklenmeyle, hem de duruşu bozarak bel ağrısına neden olur. Duruş bozukluğu ve omurga eğriliğinin, solunum sistemi ve kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etkileri var.

BEL KEMERİ İLE SABİTLENMELİ
Sağlıklı bir sırt çantası nasıl olur?
Sırt çantası ve içindeki ağırlıkların toplamı, vücut ağırlığının yüzde 15'inden az olmalı. Yani 20 kilo olan bir çocuğun çantası, 3 kiloyu geçmemeli.
Ağırlık uygun dağıtılmalı. Daha ağır eşyalar bele daha yakın konmalı.
Sırt çantası uzun süre taşınmamalı. Uzun süre ayakta kalınacaksa sırttan çıkarılmalı.
Sırt çantasının geniş ve destekli omuz askıları ve bel kemeri bulunmalı.
Sırt çantası, her iki omuzdan asılarak düzgün taşınmalı.
Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı.
Çanta, bel kemeriyle sabitleştirilmeli. Böylece yer değiştirmesi önlenir ve postür bozulmaz.

OMURGASINI KONTROL EDİN
Minikleri bel ağrısından korumak için yapması gerekenler ise şöyle:
Doğru sırt çantası seçilmeli.
Çocukların taşıdığı yükü azaltmak için okulda dolaplar olmalı.
Bilgisayar kullanırken vücut doğru kullanılmalı. Bilgisayar ekipmanı aslında yetişkinler içindir. Bu nedenle ne kadar ergonomik de olsa, bilgisayar uzun süreli kullanılmamalı.
Çocuğun teneffüslerde fiziksel aktivite yapması teşvik edilmeli.
Omurgada yıpranma nedeniyle bel ağrısı ve bel fıtığına yol açabildiğinden, aşırı spor ve aşırı fiziksel aktivitelerden sakınılmalı.
Ebeveynler, çocuklarının omurgasına bakarak bir eğrilik, kamburluk olup olmadığını sık sık kontrol etmeli.

ÇOCUKLARDA YAŞ İLERLEDİKÇE BEL AĞRISI ARTIYOR!
Çocuklarda okul çağından önce de çeşitli nedenlere bağlı bel ve sırt ağrıları olabiliyor. Yapılan araştırmalar, yaş ilerledikçe bu ağrıların daha sık görüldüğünü ortaya çıkardı.
7 yaşındaki çocuklarda bel ağrısı sıklığı yüzde 1 dolayında iken 10 yaşındakilerde yüzde 6, 14 yaşındakilerde yüzde 18 olarak belinlenmiştir.
Bazı bölgelerde ve yaş gruplarında bu oran yüzde 50'ye kadar çıkabilmektedir.
O nedenle çocuklarda bel ve sırt ağrılarına sebep olabilecek faktörleri bilmek, bunları takip etmek ve en kısa zamanda önlemini almak gerekir.
Bu konuda en önemli görev çocukların annebabalarına düşer. Belirli aralıklarla çocuğun belini ve sırtını muayene edip duruş bozukluğu olup olmadığına bakmak gerekir.

AYAĞI BÜYÜYECEK DİYE İKİ NUMARA BÜYÜK AYAKKABI ALMAYIN
Okul döneminde çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri de ayakkabıdır. Özellikle gelişme döneminde olmalarından dolayı bu dönemde ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi, çocuğunuzun ayak sağlığını olumsuz etkileyerek ileride çok önemli sorunlara yol açabiliyor. Öyleyse çocuğunuz için en uygun ayakkabıyı nasıl seçeceksiniz? İşte okul ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalar:
Okula giden çocukların farklı türde ayakkabılara ihtiyacı vardır. Okula gidip gelirken normal okul ayakkabısı, beden eğitimi dersleri için de spor ayakkası uygun olacaktır. Ancak bu ayakkabıların esneklik, rahatlık, iyi havalanma, yere iyi basma, terletmeme ve kaymama gibi genel özelliklere sahip olması, ilk dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.
Bu dönemde çocuğunuzun ayakları çok kısa süreler içinde büyüyecektir. Büyük ihtimalle alacağınız ayakkabı eskimeden, çocuğunuzun ayağına ufak gelmeye başlayacaktır. Aileler bu durumu göz önünde bulundurarak genelde çocuklarına göre bir ya da iki numara büyük ayakkabı alır. Bu çok yanlış bir tercihtir. Çünkü bu dönemde çocuklar hareketli olduklarından, ayakkabının içinde oluşan boşluk ayakkabı vurmasına, burkulmalara ve yaralara neden olabilir.
Çocuğunuza alacağınız ayakkabı, en fazla yarım numara büyük olmalıdır. Eğer çocuğunuzun ayağında herhangi bir problem varsa, o zaman standart ayakkabı yerine hekiminize danışarak soruna uygun çözümler sunan ayakkabı ya da tabanlık kullanmanızda yarar var.

OKUL AYAKKABISI NASIL OLMALI?
Çocuğunuzun ayak gelişimini korumak için rahat, yumuşak ve esnek ayakkabıları tercih edin.
Ayakkabının iç yüzeyinin sıcağa ve terlemeye karşı ter emici malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Aynı zamanda, kışın çocuğunuzun ayağını soğuktan koruyacak ayakkabıları seçin.
Ayakkabının çocuğun ayağına uygun olmasına özen gösterin.
Ön kısmı geniş ve yuvarlak, arka kısmı güçlü ve hareketsiz olan ayakkabılar daha uygundur.
Sert ayakkabılar, ayak hareketliliğini ve kas gücünün gelişimini sınırlar. Bu yüzden ayakkabının ön kısmı esnek olmalıdır.
Ayakkabının üst kısmının yumuşak olmasına ve sıcak havalarda havayı geçiren malzemeden yapılmış olmasına da dikkat etmek gerekir.
Çocuğunuzun ayak sağlığını korumak için plastik ve diğer sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine, deri veya kanvas olan modelleri tercih edin.
Çocukların da ayaklarının, büyüklerde olduğu gibi gün içinde şişebileceğini unutmayın. Bu yüzden çocuğunuzun ayakkabısını sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. Böylece ayağına en uygun numarayı alabilirsiniz.
Bazı anne-babalar, çocukların ayak numarasına göre kendileri giderek mağazadan ayakkabı alır. Bu çok yanlıştır. Ayak numarasını bilmeniz yeterli değildir. Çocuğunuz denemeden asla ayakkabı almayın.
BİZE ULAŞIN